Bilişim Dünyası 10 AĞUSTOS 2015 / 07:10

Konum tabanlı fırsatlar derya deniz

Valensas’ın Veacon teknolojisi Mordag Design tasarımı ile mobil cihaz kullanıcılarına ve kurumlara farklı bir deneyim sunuyor.

Apple’ın MFi (Made for iPhone/iPod/iPad) programına dahil olan, Ar-Ge odaklı Valensas Teknoloji Hizmetleri’nin eseri olan Veacon, ilgili uygulamayı mobil cihazında bulunduran kişiler menziline girdiğinde kendileri ile otomatik olarak iletişime geçen bir iBeacon vericisi. Bankacılık sektörü, mobil ödeme sistemleri, reklamcılık sektörü, sergi alanları ise Veacon’ın öne çıktığı alanların bazıları. Örneğin perakende sektörü Veacon’lar üzerinden müşterilerinin mağaza içerisindeki hareketlerini ve hangi ürünlere ilgi gösterdiklerini takip edebiliyor, kendilerine anlık indirim ve fırsatları mobil cihazları üzerinden sunabiliyor.

Tepeden tırnağa Türkiye’den

Apple, 2013 Haziran etkinliğinde iBeacon teknolojisini geliştirdiğini duyurdu. Ancak bu teknolojinin mobil cihazlar ile iletişim kuracak diğer ayağı, Valensas Kurucu Ortağı Akın İdil’in tabiriyle boşta duruyordu. Bu kısımda kullanılacak cihazları üreten ilk firmalardan olma ve bu teknolojiyi kapalı alanlarda bilgi ve konum verisi elde etmek adına geliştirme kararı verdiklerini söyleyen İdil, “Veacon donanımının ilk prototip çalışmaları 2 ay aldı” dedi. İlk nihai ürün haline gelene kadarki süre Mordağ Design çalışmaları ile birlikte 3 ay sürdü. Böylece ürünü montaj, üretim, testler ve paketleme gibi bütün kalemler dahil Türkiye’de üretme kararının ne kadar doğru olduğunu gördüklerini vurgulayan Akın İdil, ekledi: “Uzakdoğu ülkelerinde ilk modellemeler ve sonrasındaki prototip çalışmalarında yaşanan sorunları görmek ve çözmek bu kararda büyük rol oynadı.”

Ekipler, işbirliği için buluştu

Veacon projesi 3 ayrı ekip ile geliştirildi. “Donanım, yazılım ve platform olarak yaptığımız çalışmalarda son kullanıcıya ve ona ulaşmak isteyen işletmelere aynı mesafede durmamız gerekti” bilgisini veren İdil, donanım tarafındaki çalışmalarla 5 ayda kutu dahil seri üretim yapılabilecek duruma erişildiğini vurguladı. “Bu alanda Mordağ Design takımı ve Veacon takımı toplam 6 kişilik bir kadro çalıştı” diyen İdil, şu detayları paylaştı:

“Yazılım kısmı da mobil cihazlara uygulama geliştirenlerin kullanabileceği SDK (yazılım geliştirme kiti) ve örnek projeleri içerecek şekilde 3 kişinin 2 aylık çalışması ile tamamlandı. Platform kısmı ise halen güncellenmeye devam etmekle beraber, 4 kişilik ekiple 6 ayda hazırlandı. Bu platformla Veacon donanımı alan işletmeler ekstra bir maliyet ödemeden kendi fikirlerini ve mobil uygulamalarını geliştirmeye başlamadan bütün senaryoları deneyimleyebiliyorlar. Pilot çalışmalar için tasarlanan platformda şu anda 200’den farklı proje yer alıyor.”

Özel projeler çeşitleniyor

İdil’in verdiği bilgiye göre, perakende sektöründe alışveriş merkezlerine, kamusal alanlardan müzelere kadar birçok yerde bu sistemlerin kullanımına başlandı. Son kullanıcılar cep telefonları ile bilgilendirildikleri ve kapalı alanlarda navigasyon yeteneğine kavuştukları için metro veya havaalanı gibi alanlarda yoğun olarak bu teknolojiyi tercih ediyor. Fuar alanlarında ise ziyaretçilerin stand ve firmalar ile etkileşimlerine dair raporu mobil uygulamalarında görmelerini sağlayabilecek çözüm olarak bu yapı kullanılabiliyor. Örnekleri Akın İdil şöyle paylaştı:

“Arter’in Beyoğlu sergi alanında kullanıcıya etkileşimli bir müze deneyimini eser veya kat bazında sunabiliyoruz. Bir başka örnek olarak da THY CIP Lounge içindeki Veacon donanımları sayesinde yolcular bu alandaki internet erişimleri için olan şifrelerini otomatik alabiliyor ve uçakta okuyabileceği birçok kitabı Skylibrary uygulamasından ücretsiz indirebiliyor. Akbank ile yapılan çalışmayla ATM’den kartsız iBeacon ile para çekme senaryosunu dünyada bir ilk olarak sunduk.”
Bu teknoloji iOS dünyası için tasarlandı. Ancak İdil’in de belirttiği gibi, bütün mobil cihazlarda bir nevi standart haline gelen BLE (Bluetooth Low Energy) teknolojisini kullandığı için Android veya taşınabilir sistemlerin de kullanımını mümkün kılıyor. “Özellikle Android sistemlerin kullanımını dikkate alırsak, bu alanda da çözüm mevcut” diyen İdil ekledi: “iOS veya Android platformunda uygulama geliştiren ve Veacon ile entegrasyon yapmak isteyenler için olan SDK ve örnek proje herkesin kullanımına açık.”

Enerji kaynakları Ar-Ge ile çeşitlenecek

Apple ile işbirliği iBeacon protokolünü kullanan Veacon çözümünün geliştirilmesini sağladı. “Bu yıl Apple, Homekit konusunda benzer bir yenilik duyurdu” bilgisini veren İdil, bu kapsamda MFi sertifikasyonuna sahip bir üretici olarak Veacon donanımlarının ev içerisinde kullanımını da sağlayacak şekilde bir revizyonu hedeflediklerini ifade etti. Yani böylece kullanım alanlarının evin dışından içerisine de alınması söz konusu olacak. “Temelde en büyük sorunu enerji kaynağı olan Veacon donanımları için ilk günden beri USB üzerinden beslenebilme yeteneğini barındırıyoruz” diyen İdil, hatırlatmadan geçmedi: “Yeni nesil Veacon için 2 yıldır Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü ile yaptığımız işbirliği sayesinde Energy Harvesting, yani ‘farklı enerji kaynaklarını kullanabilme’ konusuna eğilerek ısı, hareket ve güneş enerjisi ile beslenebilen modelimizi geliştirmeyi planlıyoruz.”
ETİKETLER : 1033

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics