Bilişim Dünyası 18 TEMMUZ 2016 / 09:16

Korsana karşı lisanslı savaşı sürüyor

Lisanssız ve yasal olmayan yazılım kullanımı küresel boyutta bir sorun olarak varlığını sürdürürken, araştırmalara göre dünya çapında bilgisayarlarda kurulu uygulamaların yüzde 43'ü lisanssız. Sektörün korsan yazılım nedeniyle uğradığı zarar ise 62.7 milyar dolar. Türkiye'de de korsan yazılım yaygın ve kullanılan her 100 yazılımdan 60'ı korsan. Bunun ticari değeri ise yaklaşık 1,08 milyon TL.
KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Direktör Yardımcısı Servet Gözel, korsan yazılım tehdidini KPMG Gündem'de ele aldı. Gözel'e göre, BT güvenliğiyle ilgili küresel bazda ciddi sorunlar var. Business Software Alliance da 22 bin kurumsal çalışan ve 2 bin 20 BT yöneticisinin katılımıyla bir araştırma gerçekleştirdi ve çıkan sonuçlar şöyle:
- Dünya çapında bilgisayarlarda yüklü uygulamaların yüzde 43'ü lisanssız. Bunun yarattığı finansal kayıp ise yaklaşık 62,7 milyar dolar.
- Kurumların sadece yüzde 35'inde lisans yönetimine ilişkin politikalar var.
- Lisanssız yazılım kullanımıyla bilgi güvenliği riskleri artmasına rağmen, kullanıcıların yüzde 64'ünü en çok endişelendiren konu hack'lenmek.
- Yöneticilerin güvenlik tehditleri listelerinin başında; veri kaybı riski, firma bilgilerine yetkisiz erişimin takip edilememesi, zaman ve maliyet artışı ile fikri mülkiyet ya da özel mülkiyet bilgilerinin kaybı var.
- Türkiye'de kullanılan her 100 yazılımdan 60'ı korsan. Kullanımdaki lisanssız yazılımların toplam ticari değeri ise yaklaşık 1,08 milyon TL.
- Lisanssız yazılım kullanım oranı AB'de yüzde 36, Japonya'da yüzde 21, ABD'de yüzde 20.
Yazılım korsanlığının, teknoloji şirketlerinin inovasyon kazandırma ve iş oluşturma yeteneğini zorlaştırdığını belirten Servet Gözel’e göre, bunun başlıca 3 sonucu var: Yerel BT hizmeti veren şirketlerin zarar görmesi, hükümetin vergi gelirlerinde kayıp ve siber suç ile güvenlik sorunlarının artışı. Korsan yazılım kullanımıyla ilgili riskler ve kullanımı engellemek için şu öneriler sıralanıyor:
- Yazılım varlıklarını satın alma, kurulum, taşıma, yenileme ve imha etme süreçlerine birçok fonksiyon dahil oluyor. Maliyetler yükseliyor, gereksiz yatırımlar ve fazla finanslama gibi tablolar ortaya çıkabiliyor.
- Birçok firma için finansal, yasal ve düzenleyici konular ya da fazla lisanslama açısından riskler var. İyi kontrol edilen bilgi teknolojileri departmanlarında bile lisanssız yazılımlar, onaylanmamış satın almalar ya da dağıtıma ilişkin yanlış anlaşılmalar, ta ki denetime kadar fark edilemiyor.
- 'Yazılım varlık yönetimi' adlı süreç ise korsanda mücadelede etkili sonuç veriyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics