Bilişim Dünyası 29 OCAK 2012 / 12:30

KOSGEB ve TOSYÖV’den girişimciler için işbirliği

KOSGEB ile TOSYÖV arasında 24 Ocak 2012 tarihinde “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İşbirliği Protokolü” imzalandı. KOSGEB Başkanlığında gerçekleştirilen protokol imza töreninde KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ile TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez ile TOSYÖV Eski Başkanı Hilmi Develi, TOSYÖV Genel Sekreteri Rahmi Aktepe ve KOSGEB Başkan Müşaviri Halil Özgökçe’de hazır bulundu.
İmzalanan bu işbirliği protokolü ile girişimciliğin geliştirilmesini teminen; Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinin” verilmesi ve bu eğitimlerden mezun olarak kendi işini kuran girişimcilerin 27 bin TL geri ödemesiz, 70 bin TL geri ödemeli destekten oluşan “KOSGEB Yeni Girişimci Desteğine” başvurabilmeleri sağlanacak.
KOSGEB’in 2010 yılı Haziran ayında uygulamaya geçirdiği Yeni Destek Programlarında yer alan “Girişimcilik Destek Programı” kapsamında gerçekleştirilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri” minimum 60 saatlik eğitim ve atölye çalışması olan girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri egzersizleri yapılması ve iş planı hazırlanmasını kapsamaktadır.
İmza töreninde konuşan KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, başta istihdam olmak üzere, ekonomik ve sosyal anlamda son derece hayati işlevler yerine getiren girişimciliğin desteklenmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Girişimciye 27 bin TL destek
Kaplan, “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler toplumumuzun ekonomideki en önemli bölümünü teşkil etmektedir. TOSYÖV’de bu kitlenin temsilcisi olarak ülkemizde çok aktif ve yapılması gerekenleri yapmakta, ilişkilerimiz en üst düzeydedir. İstihdam problemi olan Türkiye’nin, işsizliğe çözüm için kurumsal olarak girişimciliği geliştirme programı ile işsiz ve iş kuracak gençlerimizin yapacakları faaliyetlere destek veriyoruz. Bu destek için de, gençlerimizin öncelikle ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nden geçmeleri gerekiyor. Bu eğitim protokolü çerçevesinde eğitime alınacak girişimciler eğitimi tamamlayıp, sertifika alarak, iş fikirlerini içeren iş planlarını düzenli şekilde hazırlayıp KOSGEB’e getirenlere, iş kurmaları halinde 27 bin liralık hibeyi takdim edeceğiz. Yetmediği takdirde 70 bin liralık geri dönüşümlü sıfır faizle 3 yıl vadeli destek sağlayacağız” dedi.
TOSYÖV Başkanı Yalçın Sönmez de, “KOSGEB’in bu programını çok değerli buluyor, diğer konularda da olduğu gibi stratejik çözüm ortaklığı yaptığımız KOSGEB ile işbirliği protokolü imzalamaktan KOBİ’ler ve girişimciler adına TOSYÖV olarak büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:856

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics