Bilişim Dünyası 13 OCAK 2018 / 17:48

Kripto para ile büyük bir güç kazanabiliriz

Türkiye’nin uluslararası ödüllü Blockchain projesi “Copyrobo” Rus Parlamentosu’na davet edildi. Copyrobo’nun Kurucu Ortağı Kadir Kurtuluş, Blockchain teknolojisi ve bu teknoloji ile mümkün olan dijital kayıt birliği hakkında Rusya Devlet Duması’na sunum yaptı. Rusya LDPR Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski, Rusya Devlet Duması Vekili ve Eğitim ve Bilim Komisyonu Başkanı Boris Alexandrovich ve Rusya Doğa Bilimleri Akademisi’nin Sorumlu Üyesi Kamilzhan Kalandaro‘un daveti ile Rus Parlamentosu’nun konuğu olan Kurtuluş, Blockchain teknolojisi hakkında paylaşımlar yaptı. Geliştirdikleri Copyrobo ile tüm işlemlere uluslararası geçerlilik ve yasallık sağlayan yapıya sahip olduklarını belirten Kadir Kurtuluş, Copyrobo’nun ‘online noter’ olarak tanımlanabileceğini ifade etti. Kadir Kurtuluş’un, Blockchain teknolojisi ile mümkün hale gelen “Dijital Kayıt Birliği” ve ortak kripto para birimleri üzerine sunum gerçekleştirdiği toplantıda; kripto para birimlerinin dünya ekonomisinde yaratabileceği değişimler, kripto para madenciliği, üretilen Blockchain projelerinin durumu, gelişimleri ve geleceği ile ülkelerin konuya yaklaşımı da ele alındı. Kurtuluş, şu bilgileri verdi:
 
Küresel finans sistemi kaçınılmaz olarak değişecek
“Dağıtık yapısı sayesinde en önemli kayıt teknolojilerinden olan Blockchain ve üzerine inşa edilen Bitcoin, Ethereum gibi protokoller, dünya finans sisteminin kökten değiştirilebilmesine olanak sağlayabilir. Uluslararası para transferlerinin aktörlerinden, doların rezerv para birimi olma özelliğine kadar birçok noktada büyük değişimler yaşanmaya başladı. Ülkeler sadece kendi kripto para birimleri ile değil, aynı zamanda ulusal, bölgesel, ideolojik, stratejik veya başka ortak nedenlerle “Euro”ya benzeyen, fakat ondan daha anlamlı, içeride bağımsız para birimlerini etkilemeyen ve dışarıda etkin ticari avantaja odaklı yeni ortak kripto para birimlerini düşünme noktasına gelmeli. Bu gibi ortak para birimleri ile Türkiye, Rusya, Japonya, Çin, Hindistan, İran gibi ülkeler ortak kripto para ile ciddi tasarruflar elde edebilir, ortak hareket eden ülke şirketleri uluslararası ticaretlerinde rekabetçi ve avantajlı konuma geçebilir. Kripto paraların arkasındaki Blockchain teknolojisi, aslında adı konmamış bir dijital kayıt birliği. Ülkeler ‘blockchain’i yasalaştırdıkça, aslında Avrupa Birliği’nin (AB) tek dijital pazar yasası eIDAS’a benzer ortak bir regülasyona sahip olacaklar. AB’nin eIDAS Yasası ile sağladığı yıllık tasarrufun 435 milyar avro olduğu göz önüne alındığında, dijital ortak pazarın AB benzeri hiçbir birliğe üye olmayan ülkeler nezdinde çok büyük bir önem taşıyacağı aşikar. Türkiye de sahip olduğu avantajlar ve potansiyeli Blockchain teknolojisi üzerine yoğunlaştırarak, bölgede öncü güç olabilir.”
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN