Bilişim Dünyası 26 ŞUBAT 2018 / 15:11

Kripto parada ezber bozan yenilik Türkiye’den geliyor

Türk yazılım ekipleri tarafından geliştirilen NeXpara, 1-31 Mart 2018 tarihleri arasında halka arz edilecek. NeXpara, sadece 80 milyon adet üretilip dağıtıma sunulacak. Teknolojisi gereği daha fazla sayıda üretilmesi mümkün olmayan NeXpara’nın bu sınırlı sayıda dolaşımı, doğal olarak değerinin de sürekli artmasını sağlayacak. Türkiye’nin kripto para birimi olmayı hedefleyen NeXpara’nın hedefi; yurtdışına para çıkışına yol açan yabancı kripto para kullanımına güçlü bir alternatif olmak.

Küresel bazda kripto paraların herhangi bir regülasyona tabi olmaması sorunu karşısında, Türkiye’nin milli kripto parası olarak yola çıkan NeXpara ise Bankacılık Denetleme Kurulu (BDDK) lisanslı ödeme sistemi olarak bu sorunu bertaraf edecek. Buna göre, NeXpara piyasaya sürülür sürülmez BDDK’ya ‘lisanslı ödeme kuruluşu’ başvurusu yapacak. NeXpara’nın BDDK lisansını alması ile birlikte Türkiye’nin her yerinde işletmeler de güvenle bu kripto para birimini kabul edebilecek. Ödeme lisanslı kuruluş olarak NeXpara, müşteri NeXpara ile ödeme yaptığında satıcının hesabına doğrudan TL yatıracak. Böylece para biriminin alışverişten sonra değer yitirmesinin satıcı veya müşteri merkezli riski de ortadan kaldırılacak.

Özel ATM kartları ile 7/24 işlem gücü

NeXpara; yüksek güvenlik, yüksek işlem hızı ve düşük işlem ücreti sunan Ethereum mimarisini ve ağını kullanıyor. Ekim 2018 itibariyle Ethereum tabanlı kendi özel blok zincirine geçiş yapacak olan NeXpara, böylece işlem hızlarını artırırken, işlem ücretlerinin azalmasını da beraberinde getirecek.

Kripto paralar sadece borsalarda nakite çevrilebiliyor, hatta EFT saatleri dışında ve hafta sonlarında kripto paraları nakite çevirmek imkansız. Bu sorunun üstesinden gelme hedefiyle Haziran 2018’de piyasaya sunulacak olan NeXpara’ya özel ATM kartları ile herhangi bir ATM’den 7/24 NeXpara alınıp satılabilecek.

Açık kaynak kodlu bir yapıda geliştirilen NeXpara, geliştireceği tüm uygulamaların kaynak kodlarını paylaşmayı da taahhüt ediyor. Böylece isteyen kişiler kodları satır satır inceleyebilecek ve herhangi bir arka kapı olmadığından emin olabilecekler. Açık kaynak mimarisi sayesinde, isteyen programcılar da kendi kodlarıyla NeXpara’nın geliştirilmesine katkıda bulunabilecek.

Yetkinliğin itici gücü ‘vakıf’ olacak

Öte yandan NeXpara, Türkiye’de kripto para ve ödeme sistemlerinin gelişimi için Türkiye Kripto Para Ödeme Teknolojileri Vakfı’nı da hayata geçirecek. Üretilen 80 milyon NeXpara’nın 5 milyonu da kurulacak bu vakfın bütçesi için ayrıldı. NeXpara, gelirlerinin yüzde 5’ini de vakfa bağışlayacak. Blockchain teknolojileri odaklı çalışmalar yürütecek gençlere istihdam sağlamayı hedefleyen Türkiye Kripto Para Ödeme Teknolojileri Vakfı, küresel kripto para dünyasında Türkiye’yi önde gelen oyunculardan biri yapmak için yürütülecek çalışmalara öncülük edecek.

Yaygınlığı hızla artacak

NeXpara’nın halka arzı 1-31 Mart 2018 tarihleri arasında www.NeXpara.com sitesi üzerinden gerçekleşecek. Halka arz süresince 1 NeXpara, 1 TL değerinden satılacak. NeXpara’nın ilk etapta dağıtımı sadece TL üzerinden gerçekleşecek. Böylece bütün NeXpara’ların kaynağı Türkiye’deki bankalarda hesabı bulunan kişiler olacak.

1 Nisan 2018 tarihinden itibaren web cüzdan üzerinden erişilebilecek olan NeXpara, Nisan ayı içerisinde yerli bir kripto para borsasında işlem görmeye de başlayacak ve borsa üzerinden NeXpara alım-satımı yapılabilecek. İlk dağıtım sonrası NeXpara’nın küresel bazda dolaşımı ise ‘merkezsiz’ biçimde gerçekleşecek. NeXpara Pazarlama Direktörü Eylem Cülcüloğlu, bu yapıyla ilgili şu detayları paylaştı:

“Mayıs 2018 itibariyle NeXpara için Android ve iOS cüzdan uygulamaları devreye alınacak. NeXpara, Haziran 2018 itibariyle uluslararası bir kripto para borsasında da işlem görmeye başlayacak. Teknik bilgi gerekmeksizin herkesin kullanabileceği bir elektronik cüzdan içinde tutulan NeXpara’nın birkaç yıl içinde internet mağazalarında, alışveriş merkezlerinde ve marketlerde kullanılacak bir ödeme yöntemi olması temel hedefimiz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics