Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2013 / 08:09

Kulağınıza ne taktığınızın farkında mısınız?

Türkiye pazarında stratejik yapılanmayı ‘kurumsal’ ve ‘tüketici’ ürünleri görevlendirmeleriyle hayata geçiren Jabra, tüketici ve satış noktalarını bilgilendirmeyi, bilinci artırmayı hedefliyor.

Mobil başlığında bireysel ve kurumsal ürün ve çözümlerini yaklaşık 8 yıldır Tesan aracılığıyla tüketiciye sunan Jabra, Türkiye pazarında daha kapsamlı bir organizasyon yapısına büründü. Bunun ilk adımı olarak Jabra, yaklaşık 3 yıl önce Türkiye’de kurumsal satış yetkilisi görevlendirildi. Tüketici tarafındaki ürünlerin tanıtım ve satışını yine Tesan gerçekleştirirken, yönetimde de Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Satış Direktörü vardı. Ancak Türkiye pazarının hızlı büyümesiyle, dağıtıcı ve merkez arasındaki iletişimi daha da güçlü kılmak üzere bir satış yöneticisi de konumlandırıldı. Bu stratejinin sonucu olarak 1 Haziran 2012 tarihi itibariyle satış müdürü olarak göreve gelen Jabra Türkiye Satış Müdürü Güngör Gündoğan, bağlı bulunulan Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Türkiye satış ve pazarlama çalışmalarından sorumlu. Dağıtıcıların merkezle bağlantısını sağlayan Gündoğan, Kopenhag merkezle iletişimi de yürüten isim. Tüm bu çalışma, Gündoğan’a göre Jabra’nın Türkiye pazarına güveninin göstergesi. Jabra’nın faaliyet alanında Bluetooth kulaklıklar, cep aksesuvarları ve çözümleri var. Gündoğan, “Pazarın geliştirilmesi için yenilikler yapmamız gerekiyor” diyerek, bu yenilikleri şöyle detaylandırdı:
“Bu pazarda cep telefonu üreticileri var. Ama temel işleri bizim yaptığımız iş değil. Ürettikleri cep telefonlarını desteklemek için kulaklık sunuyorlar. Ama bunlar pazarı desteklemek yerine, pazarı öldürüyor. Çok ucuz kulaklıkları pazara sürerek beklentileri düşük tutuyorlar. Bu alanda kâr beklentileri yok. Bu da pazarda aksesuar ve fiyat algısının düşmesine neden oluyor. Bu algıyı doğru biçimde yönetmek bizim için önemli.”
Bu saptama ışığında Jabra’nın hedefi, hem mağazalarda hem insanların algısında köklü bir değişim sağlamak, Gündoğan’ın tabiriyle kaliteli kulaklıkla ucuz kulaklık arasındaki farkı, bu konuda doğru algıyı insanlara göstermek, ‘Hand Free Zone’ yapılarını kurgulamak.

İletişimde demode yöntemleri ve ihtiyaçları unutun
Jabra, Türkiye’yi EMEA bölgesinde öncelikli ülkelerden biri olarak konumlandırıyor. Gündoğan, pazara çıkacak ürünler, verilecek destek ve yapılacak yatırımlar konusunda verdikleri bilgilerin merkezde öncelikli talep olarak değerlendirildiğini de vurguladı. Bunun temel sebebi ise pazarda akıllı telefonu sahipliği ışığında çok yüksek olan potansiyel. İşte bu nedenle tüketiciyi kulaklık konusunda doğru bilgilendirmek önemli. Seste alt segmentten üst segmente kadar çözümleri olan Jabra, en üst segmentte iş hayatının içindeki profesyonellere cep telefonuyla konuşurken dış sesi kesen, ellerinin serbest kalmasını sağlayan ‘hands free’ çözümler sunuyor. Çünkü Gündoğan’ın da dikkat çektiği gibi, artık iletişimin şekli, özellikle akıllı telefonların etkisiyle değişiyor. Bunu “Mobil çalışanlar dünyanın her yanında, dolayısıyla Türkiye’de de büyüyor” sözleriyle özetleyen Gündoğan, kişi ve sektör ihtiyacına göre kulaklık geliştirdiklerini, performans ve ihtiyaç bazında bunları segmente ettiklerini, Kopenhag merkezde sürekli uçtan uca Ar-Ge çalışmaları yürütüldüğünü vurguladı. Gündoğan, “Müzik ürünlerimiz önemli bir küresel işbirliği ile daha da güçlenecek, tüketicilere farklı bir ses deneyimi sunulacak, bu çözüm Türkiye pazarında da yerini alacak” derken, göreve geldiği dönemden bugüne elde edilen sonuçları ve hedeflerini şöyle anlattı:
“Görevimde öncelik pazarın analizinin yapılması, dağıtım kanalının yapısının incelenmesi ve müşteri ilişkilerinin daha da geliştirilmesi oldu. 2013 önceliğimiz her kanalda olmak, ürün segmentlerini ‘Hand Free Zone’ yapısını doğru anlatabilmek, ihtiyaçları doğru belirlerken, kategori bazında hedeflere ulaşmak. ‘Hand Free Zone’ yapısıyla mağazada ve tüketicinin kafasında ürünlerimizin farkı ve segment bazında ihtiyaçlar net biçimde oturacak. Tüketici ürünlerimizi çevrimiçi mecralarda da teknomarketlerde de alabilecek. Böylece operatör odaklı yaklaşımımızı çeşitlendirmiş ve tüketici odaklılığa geçmiş olacağız. Sadece kulaklık ve bunun tüm detaylarını üretiyoruz. Hedefimiz bu ürünlerin bir ‘ana kategori’ olarak algılanmasını sağlamak, uzmanlığımızı ve bu farkı tüketicilere göstermek.”

Devir ‘fonksiyona odaklanma’ devri

Türkiye pazarının büyüme potansiyeli ışığında buna uygun iç organizasyonu kuran Jabra’da tüketiciyi bilinçlendirme hedefiyle oluşturulan ‘Hands Free Zone’ noktalarıyla ilgili Gündoğan şu bilgileri verdi:
“Hands Free Zone, 1 yıldır Avrupa’da uygulanıyor ve göreve başlamamla Türkiye’de de bunu hayata geçirme kararı aldık. Teknosa ve MediaMarkt’ları içeren 5 mağazada bu alanları kurduk ve uygun mağazalarla bu sayıyı kademe kademe büyüteceğiz. Mağazaya girdiğinizde, ‘Hands Free Zone’ alanını ve ses, araba, müzik başlıklı kategorileri görüyorsunuz. Tüketici kadar satış görevlisini de bilgilendiriyoruz. Onlar ürünler ve özelliklerini anlatıp tüketici ihtiyacını anlamaya çalışırken, tüketici de segmentler konusunda bilgileniyor. Fiyat odaklılıktan sıyrılıp, tüketicinin ürün gamını fonksiyon ve ihtiyaç odaklı analiz etmesini hedefliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics