Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2015 / 13:09

Kullandığımız teknolojiyi üzerimizde taşıyacağız

Giyilebilir teknoloji ürünlerine ilgi istikrarlı bir gelişim sergiliyor. IDC verilerine göre, 2015 yılının ilk çeyreğinde 11,4 milyon giyilebilir teknoloji ürünü satıldı. 2014 yılının birinci çeyreğinde ise bu rakam 3,4 milyon seviyesinde bulunuyordu. Yıllık bazda dört kata ulaşan bir artış ışığında öngörülerini paylaşan Quadro Genel Müdürü Serkan Gezici,  bu teknolojinin çok yeni ve teknoloji kullanıcılarının yüzde 7-8’lik kısmının bildiği bir ürün grubu olduğuna işaret etti.  Gezici’ye göre, bu nedenle ilk yapılması gereken şey giyilebilir teknoloji ürünlerinin, ürün ve işlev olarak kullanıcı tarafından bilinirliğinin artırılması ve kullanıcıların hayatına hangi işlevleri ile ne gibi kolaylıklar sağladığının anlatılması. İkinci olarak giyilebilir teknoloji ürünlerinin işlevlerinin artırılması gerektiğine işaret eden Gezici, “Donanımın yanında, uygulamaların da geliştirilmesi gerekiyor. Bu da eğitimden sağlığa birçok alanda işlevleri çok daha fazla artıracak. Bu gelişim elbette süreç içerisinde olacak” yorumunu yaptı.

Gelecek birkaç yılda teknoloji kullanan herkesin birden fazla giyilebilir teknoloji ürününe sahip olacağı tahminini dile getiren Gezici, şöyle devam etti:

“Bulut teknolojisi, daha ufak mikroçipler ve organik çipler konusunda çalışmaların gelişimi ile birlikte teknolojiyi ayrı bir ürün olarak taşımaktan vazgeçip, üzerimizde taşımak zorunda olduğumuz bir giysi veya aksesuar olarak taşımaya başlayabiliriz. Giyilebilir teknolojilerde donanım ve uygulamaların hızlı gelişimi ile birçok kişisel teknoloji ürününü ‘yutma’ ihtimali de yüksek.”
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics