Bilişim Dünyası 11 MAYIS 2015 / 08:37

Kullanıcı bazlı güvenlik gözardı ediliyor

Mobil cihazların iş dünyasına entegrasyonu ile birlikte süreçlerde yaşanan değişimler neredeyse bütün teknoloji ekosisteminin de yeniden şekillenmesine neden oluyor. Aruba Networks de yeni nesil güçlendirilmiş ağ sistemleri üzerine yaptığı çalışmalarla bu ekosisteme katkıda bulunmayı amaçlıyor. Teknoloji meraklıları için yeni nesil güçlendirilmiş ağ sistemleri tasarlayıp üreten Aruba Netwoks’ün CEO’su Dominic Or, teknoloji ekosisteminde yaşanan yeni gelişmeler ve eğilimler konusunda bilgiler verdi.

Öncelikle Aruba Networks ve şirketin Türkiye’deki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Aruba Networks, merkezi Amerika silikon vadide bulunan 13 yıllık bir firma. Öncelikle odak konusu mobil teknolojiler, erişim teknolojileri. Özellikle odaklandığı konu şirketlerin ve kişilerin mobil olarak çalışarak üretimlerini daha ileri bir noktaya götüreceği prodaktivitelerini artırabileceği bir teknolojiye odaklanmış durumda. İkinci bir önemli konusu güvenlik ve yönetim sistemleri. Bunların hepsini wi-fi diyebileceğimiz sistemin altında birleştirmiş ama sadece kurumlara yönelik wi-fi sistemine odaklanmış bir kuruluştur.

Aruba Türkiye’de 4 yıldır faaliyet gösteriyor. İki distribütörümüz var 58 tane partnerimiz var. 4 senedir oldukça büyüyen bir yapıya sahip olduk. Bunun karşılığında da Aruba Türkiye’ye inandığı için de oldukça bir yatırım yaptı. 60’ın üzerinde üniversite şu anda Aruba kullanıyor, 3 GSM operatörünün 2 tanesi Aruba kullanıyor.

Şirketlerin tümleşik iletişim sistemlerine bakış açıları nasıl ve mobil güvenlik konusunda ne derece bilinçliler?

Bu tamamen sizin şirketinizin politikasıyla ilgili bir konu.  Şirket politikası buna izin veriyorsa tabi ki yapılabilir. Bazı kısıtlamalar yapabilmeniz için bazı şeyleri yönetebilmeniz için yine sizin kendi cihazınızı getirdiğiniz konsepte bir cihaza bir yazılıma bir tuğlaya ihtiyacınız var. Bu da esasında” bring your own device management tool” dediğimiz bizim yönetim ara birimimizden kaynaklanıyor bunu yapabiliyoruz.  Shadow IT (gölge BT) bir alt yapısı kurmak gibi bir şey. Bu konu tamamen BT altyapısıyla çözülüp çözülmeyeceğinden ziyade şirketin politikasıyla alakalı bir durum.

Peki mobil teknolojilerin çeşitlenmesiyle birlikte oluşan yeni nesil mobil güvenlik riskleri?

Özellikle yeni eğilimlerde, kablolu erişimden kablosuz erişime doğru insanların kaydığı görülüyor. Bu da tabi günümüzün bir gereği. Eski güvenlik algoritmamız bizim noktasal bazlı, bina bazlı, ağ bazlı güvenlik uygulamasıydı. Fakat şu andaki konu kullanıcı bazlı olmak zorunda çünkü bütün kullanıcılar artık mobil hale gelmeye başlıyor. Bu, kişinin binada olması ya da uzakta olmasına göre konu değişiyor. Konu şu anda kullanıcı bazlı güvenlik üzerine odaklanıyor. İnsanlar uzaktan çalışıyor ve birçok şeyi de artık bulut üzerinden yaptığı için, bina bazlı konum bazlı güvenlik yapılamıyor. Şu anda kullanıcı bazlı güvenliğe doğru gidiyor.

Türkiye’deki kurumlar mobil güvenlik konusundaki bilinçli mi?

Bu kadar müşterimiz olmasına rağmen yine de çok bilinçli müşterimiz var diyemiyorum. Biz mümkün olduğu kadar müşterilerimizi bilinçlendiriyoruz. Nasıl bir ağ kurmaları gerektiğini de söylüyoruz. Sadece kablosuz değil diğer ağlarla ilgili de bilgi veriyoruz. Nasıl bir erişim teknolojisi kullanmaları gerektiğiyle ilgili de bilgilendirme yapıyoruz. Fakat Türkiye geneline baktığınız zaman kurumlar kendi güvenlik altyapılarını kurgularken baya bir alt yapı eksiklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu çok üst düzey holdinglerde bile karşımıza çıkabiliyor.  Ama orta katmanda çok büyük açıklar var biz de bunun farkındayız.  GSM operatörleri finans kurumları bu konuya çok önem veriyor.

Yeni nesil eğilimlerden söz edersek; iletişimin her boyutunda mobil cihazlarını kullanan yeni nesil teknoloji tutkunu kullanıcıları ifade eden  GenMobile hakkında bilgi verir misiniz ve bu grubun çalışma hayatındaki konumundan bahseder misiniz?

GenMobile’dan önce genx, geny jenerasyonundan bahsetmek gerekir. Genx jenerasyon, standart ofiste çalışan bilgisayar faks kullanan bildiğimiz eski tip cihazları kullanan, mesai bittikten sonra başka eğlence araçlarıyla zamanını geçiren insandan bahsediyoruz. Geny insanları ise dizüstü kullanan, kablosuzda  çalışan kahve içerken öğlen yemeğinde de telefonuyla çalışan jenerasyondur. Genmobile bunun biraz daha üzerine gitmiş durumda her bir saniyede bunların hepsini her bir yerden çalışan kurgulayan insanlardır.

Uygulamanızı artık nasıl genmobile’da kullanıp kullanmamaktan ziyade bu bilginizin nasıl güvenli halde tutulduğu ve saklandığı önemlidir. Bu tür uygulamaları kullanıyorsunuz belki birçok teknik var. Ama önemli olan şey bu cihazınızda bu verinin kalıp kalmadığı ve bunun beklide istemediğinizin silinmesi veya başkasının eline geçmesi durumunda silinmesi. Güvenlikteki önemli olan konu verinin güvenliğidir. Bu genmobile jenerasyonuna uzaktan çalışma ya da daha esnek çalışma ortamında, üretebilirliğini artırabilecek bir ortam sağlamaktır ama konu verinin güvenliğidir. Cihazınızda belki bir uygulama sayesinde çok daha yüksek güvenlik alabilirsiniz veya bunu silecek teknolojilerde mümkündür. Esasında bu jenerasyonu mevcut koşullarda değil daha esnek çalışma koşullarıyla verimliliğini artıracak şekilde çalıştırmamız lazım. Eğer çalıştıramazsa bu şirketlerin verimliliğinden ilerde bahsedemeyeceğiz.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics