Bilişim Dünyası 27 NİSAN 2015 / 10:34

Kullanıcı deneyimi fark yaratıyor

UXservices, özellikle bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinde giderek önem taşımaya başlayan “kullanıcı deneyimi uzmanlığı” konusunda yarattığı farkla müşterilerine rakiplerinden bir adım öne çıkma şansı tanıyor.

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle vizyoner bir iş mesleği halini alan “kullanıcı deneyimi uzmanlığına” olan ihtiyaç giderek artıyor. Özellikle bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinde istihdam imkanı bulan kullanıcı deneyimi uzmanlığı, geleceğin meslekleri arasında yer alıyor. UXservices Yönetici Ortağı Emrah Yayıcı ile kullanıcı deneyimi ve sektördeki etkileri üzerine konuştuk.

UXservices olarak yaptığınız çalışmalardan söz edebilir misin?

Şirket olarak kullanıcı deneyimi tasarımı ve kullanılabilirlik testi ve hizmeti üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’nin büyük bankaları, e-ticaret şirketleri, sigorta şirketleri ve diğer sektörlerden birçok şirket daha önce ekran tasarımı ya da görsel tasarım diye adlandırdıkları konuyu kullanıcı deneyimi tasarımı adı altında çok daha geniş bir perspektiften bakmaya başladılar.  Daha önce tam olarak kullanıcı hedef alınmadan büyük paralar harcanarak hayata geçirilen projeler, hızlı bir şekilde irtifa kaybederken, şirketlerin perspektifleri genişletmeleriyle beraber kullanılabilirlik, fonksiyonalite ve görsellik bir bütün olarak görülmeye başlandı. İşte biz de müşterilerimize bu odakta ürünler geliştirmeleri için yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Bu vizyonla düzenleyeceğiniz UXIstanbul Conference 2015 etkiliğinden bahsedebilir misiniz?

28 Nisan’da İstanbul’da gerçekleşecek UXIstanbul Conference 2015 etkiliğinde alanında uzmanlaşmış isimlerin katılımıyla kullanıcı deneyimi konusunda katılımcıları aydınlatmak ve bu konudaki bakış açılarını genişletmeyi hedefliyoruz. Mobilde kullanıcı deneyimi, dijital stratejiler, kullanılabilirlik testleri, kullanıcı deneyimi tasarımı metodolojileri ve kullanıcı deneyimi tasarımıyla alakalı araçların konuşulacağı UXIstanbul 2015 etkinliği sektör profesyonelleri için fark yaratacak bir eğitim olma özelliği taşıyor. Microsoft, Booking.com, Google ve Goldman Sachs gibi şirketlerden katılımcılar başarı hikayelerini katılımcılarla paylaşacaklar.

Kullanılabilirlik konusunu biraz genişletebilir misiniz?

Kullanılabilirliğin en temel tanımı kullanıcıya uygunluktur. Kullanıcı bir ürünü ne kadar rahat, sezgisel olarak kullanabiliyorsa bir ürün o kadar başarılı olabiliyor. Bu noktada kullanıcıların bir siteyi veya ürünü ne kadar rahat kullanabildiklerini ölçmek için testler uyguluyoruz. Ofisimizde de uyguladığımız bu testlerde, katılımcılar kullanarak daha önceden belirlenmiş “karakterler” yaratıyoruz. Kullanıcı profillerine göre yarattığımız karakterler üzerinde yaptığımız testlerle sitenin farklı yönlerdeki eksilerini bulup, kullanılabilirliği artırmak üzere çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu sayede ürünler ve siteler daha kullanışlı hale gelirken, şirketler de aynı oranda karlılık ve cirolarını artırma imkanı yakalıyorlar.

Türkiye’deki bu konuya olan yaklaşımı değerlendirebilir misiniz?

Birçok yatırım özellikle de bilişim sektöründeki yatırımlar, gerçek etkilerini orta ve uzun vadede hissettirirken, kullanılabilirlik konusunda yapılan en ufak iyileştirmeler bile etkisini en kısa sürede hissettiriyor. Ciro, karlılık ve müşteri geri dönüşlerinde olacak bu olumlu geri dönüşler Türkiye’de de şirketlerin ilgisini çekmeye başlarken, bu konuda önemli çalışmalar yapıldığını söyleyebilirim. Bu konuda bizim gibi hizmet veren şirketler ve UX uzmanları yöneticileri yaptıkları sunumlarla bilgilendirirken, yine de bu alanda bir farkındalık eksiği olduğunu gözlemliyoruz. Gerçekleştireceğimiz UXIstanbul Konferansı ile bu konudaki farkındalığı artırmak istiyoruz.

 
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics