Bilişim Dünyası 14 OCAK 2015 / 15:27

Kullanıcı deneyimi katma değer demek

Şirketlerin başarısızlıklarının altında kullanıcı deneyiminin göz ardı edilmesi olduğunu söyleyen Userspots kurucusu ve kullanılabilirlik analisti Mustafa Dalcı, şirketlerin müşterilerine sunduğu deneyimin katma değer sağlayacak şekilde yeniden tasarlanabileceğini aktarıyor.

Userspots, müşterilerinin web sitelerini veri tabanındaki farklı hedef kitlelerine test ettiriyor. Hizmet alırken kullanıcıların en çok hangi butonları daha işlevsel kullandıklarını, hangi butonların işe yaramadığını gözlerken; sürecin adımlarının kullanıcı için ne kadar kolay ve kullanılabilir olduğunu da araştırıyor.

İnternetten alınan uçak bileti ya da e-ticaret sitesinden verilen siparişin kargolanma sürecinin de iş alanlarına girdiğini söyleyen Dalcı, “Sadece sayısal alana odaklı değiliz, müşterilerimize fiziksel alanı da kapsayan bütünlüklü bir kullanıcı deneyimi analizi ve tasarımı sunuyoruz” dedi.

Userspots’un küreselden beslenen ve yerelde fark yaratmayı hedefleyen bir şirket olduğunu belirten Dalcı, “Örneğin, Amerika’da biriktirme kültürü var; ancak Türkiye’de insanlar kredi kartının limitine kadar harcayabileceğini düşünüyor. Yurt dışında kredi kartına taksit uygulaması yok ama biz burada bunu göz önünde bulundurmak zorundayız. O yüzden, küresel gelişmeleri takip ederken, onları yerele nasıl inovatif bir şekilde yansıtabiliriz bunun üzerinde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Dalcı, finans ve bankacılık tarafında gerçekleştirdikleri tasarım ile bankacılık işlemlerini yüzde 30 – 70 arasında kısaltabildiklerini belirtti. Kullanıcı deneyimi analizi, çözüm önerileri ve tasarımındaki en ufak faktörlerin bile büyük faydalar sağlayabileceğini söyleyen Dalcı sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD’de bir e-ticaret sitesi “Kaydet” butonunu “Devam Et” şeklinde değiştirerek 300 milyon dolar kar elde etti. Kaydet butonu, kullanıcılarda gizli bilgilerinin internette depolanacağına dair bir algı oluşturduğu için alışverişten vazgeçirebiliyor. Bu ve bunun gibi önemli detaylar, yalnızca kullanılabilirlik analizi ile ortaya çıkıyor.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics