Bilişim Dünyası 15 TEMMUZ 2013 / 08:11

Kullanıcı kesintisiz ve hızlı bağlantıda ısrarlı

Türkiye’de mobil aboneler için mobil internet bağlantısı, bu bağlantıda da hız ve kesintisizlik artık bir vazgeçilmez oldu. Öyle ki, daha da fazla hız için 4G’ye ve bunun bedelini ödemeye de sıcak bakılıyor.

Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarına yönelik gerçekleştirilen “2013 Ericsson ConsumerLab” araştırması, bu başlıkta tüketici öncelikleri ve beklentileri ile önemli detayları ortaya koydu. Mobil genişbant kullanıcı eğilimlerinin görüldüğü araştırmanın sonuçları, 5 Temmuz’da Les Ottomans Otel’de düzenlenen toplantıyla paylaşıldı. Türkiye çapında 15-69 yaş grubundan haftada en az 1 kez akıllı telefonla internet kullanımı yapan toplam bin 124 kullanıcı ile, Ocak-Mart 2013 döneminde gerçekleştirilen araştırma, kullanıcıların cepten internet bağlantısındaki deneyimlerini ve operatörlere yönelik beklenti, internet bağlantı ve kullanım tercihlerini gösteriyor.
Araştırmanın ortaya koyduğu en temel sonuç, mobil internet kullanımının artık bir alışkanlık haline geldiği, cep telefonunda konuşma veya SMS göndermeden çok daha güçlü bir alternatif halini aldığı. İnternette kesinti veya yavaşlık kullanıcı için tahammül edilebilir bir durum olmadığı gibi, operatör değiştirme tercihlerinde de öne çıkan bir gerekçe halini alıyor. Yani konu internet bağlantısı olduğunda, abonelerin operatör sadakati pek de güçlü değil. Bir tarafta da, 3G yapısına alıştığı ortada olan kullanıcılar, daha hızlı bağlantı adına 4G’ye de çok sıcak bakıyor. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 44’e yakını gelecekte 4G teknolojisi sunulursa, bugüne kıyasla daha fazla ücret ödemeye ve 4G veri paketlerine abone olmaya, 4G cihaz kullanmaya sıcak bakıyor.

Bu saatten sonra mobil internet olmadan olmaz
Arştırma sonuçları mobil internet kullanımının güçlü ve vazgeçilmesi zor bir alışkanlık olduğunu ortaya koyuyor. İşte araştırmada öne çıkan sonuçlar:
• Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 80’e yakını her gün en az bir kez cep telefonundan sosyal ağlara bağlanıyor. Yüzde 62’lik bir bölüm internet üzerinden anlık mesajlaşma, yüzde 34’lük kesim de internet üzerinden sesli, görüntülü arama servislerini kullanıyor.
• Ev, iş, okul gibi iç mekanlarda veri kullanım sıklığı, dış mekanlar ve seyahat halindeyken veri kullanımından çok daha yüksek.
• Dış alanlar dışındaki tüm mekanlarda 3G bağlantısından ziyade Wi-Fi bağlantısı tercih ediliyor.
• Tüketicilerin operatör sadakatini belirleyen ana unsurlar ağ/şebeke performansı ve ödedikleri ücretin karşılığını alabilmek.
• Mobil internette hız ve kesintisiz, sorunsuz kullanım, abonenin bir operatörün ağını, şebekesini tavsiye etmesini etkileyen iki temel unsur.
• Önceliğin artık fiyat değil, bağlantı ve hız olduğunu gösteren bir sonuç: Kullanıcıların en az yüzde 38’i mobil operatör seçerken 3G bağlantısı gibi hızlı bir iletişim ağına sahip olmasının ücretlendirme planından daha önemli olduğunu düşünüyor.
• Akıllı telefon kullanıcıları konu hız ve kesintisizlik olunca 4G’ye sıcak bakıyor. Araştırmaya göre, Türkiye’deki kullanıcıların en az yüzde 44’ü 4G teknolojisinin sunulması halinde, bugüne kıyasla daha fazla ücret ödeyerek 4G veri paketlerine abone olmaya, 4G cihaz kullanmaya eğilimli.
• Kullanıcıların temel şikayet noktaları yavaş veya başarısız içerik indirme veya yükleme ile, video akışı sırasında yaşanan sorunlar.
ETİKETLER : Sayı:930

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics