Bilişim Dünyası 19 ŞUBAT 2016 / 15:33

Küresel bazda Ultra HD devri hız kazanıyor

Son günlerde cazip fiyatlı  4K / Ultra HD televizyonlar mağazaları doldururken, yayıncılar da Ultra HD içerik üretme telaşındalar. Ultra HD, HD kalitesinin çözünürlük ve resim netliği açısından tam dört kat daha fazlasını (3840 x 2160 piksel görüntü) sunuyor. Bu teknolojinin başarısının sırrıysa, daha fazla piksel, daha çok renk ve daha çok parlaklıkla görüntüleme deneyimini yaşatması. Dünyanın önde gelen dijital video platformlarından olan SES, 40’tan fazla doğrudan eve yayın TV platformu ve 312 milyon haneyle, dünya genelinde 1.1 milyar insana ulaşan yaklaşık 7000 TV kanalına ev sahipliği yapıp, Ultra HD’yi yayma odaklı çalışmalarını sürdürüyor.
İlk olarak 2013 yılının Nisan ayında Ultra HD demo yayını başlatan SES, 2015 Şubat’ında Avrupa’da yeni Ultra HD demo kanallarını başlattı. Bir sonraki önemli atılım ise 1 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti ve SES, Fashion One 4K kanalıyla, dünyanın ilk küresel Ultra HD yayını yapmaya başladı. Bu kanal aynı zamanda, Avrupa, Kuzey ve Latin Amerika’da düzenli olarak, bedava yayın yapan ilk İngilizce kanal. Birkaç gün sonra, bir alışveriş kanalı olan pearl.tv de Almanya’da, SES uyduları üzerinden Ultra HD yayın yapan ilk kanal oldu. Akabinde, Eylül ayında Kuzey Amerika’da Ultra HD yayın yapmaya başlayan High TV ve Avrupa’da Ekim’de yayına giren Ultra HD kanalı TERN dikkat çektiler. Her iki kanal da SES uyduları üzerinden yayın yapmaya devam ediyor.
 
Sevkiyat gittikçe hızlanıyor
IHS verilerine göre, her yıl Ultra HD ekranların sevkiyatının büyük ölçüde artması beklenirken, 2019 itibariyle tahminen, 74 milyon UHD ekranın sevk edileceği öngörülüyor. Buna bağlı olarak, Ultra HD donanımlı ev aletleri de artacak ve yine 2019 yılıyla birlikte, dünya genelinde 240 milyona yükselecek. 2016’dan itibaren standart tanımlı (SD) televizyonların satışı yok olmaya başlayacak. İlerleyen yıllarda HD TV satışları da azalacak ve Full HD TV satışları durgunlaşacak. 2020 yılıyla birlikte Ultra HD TV satışları küresel anlamda HD TV’lerin önüne geçecek.
Türkiye’de yeni yeni başlayan Ultra HD yayınların, ilerleyen günlerde artması bekleniyor. Dünya genelinde Ultra HD kanal sayısının hızlı artışı beklenirken, 10 yıl içinde 1000'den fazla kanal sayısına ulaşacağı belirtiliyor.
 
 
ETİKETLER : SES

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics