Bilişim Dünyası 24 ŞUBAT 2014 / 08:12

Küresel pazarda yerli m-cüzdan Pay2Phone

Hem sayısal ürün satışında hem de gerçek hayatta kullanımı hedefleyen yerli cüzdan Pay2Phone’nun hedefi en kısa sürede uluslararası ağını yaygınlaştırmak.

İnternetten mobil cihazla alışveriş yayıldıkça, e-cüzdanlar ve m-cüzdanlar hızla çeşitleniyor. Bir buçuk ay önce hizmete giren Pay2Phone da uluslararası bir mobil cüzdan sistemi. Diğer m-cüzdanlardan farkı ise hem banka ya da kredi kartı kullananlara hem de kullanmayanlara ödeme hizmetini tek bir mobil cüzdanda sunması. Bu m-cüzdan alışverişte kredi kartı veya banka kartı kullanmayanlar için geliştirilen ön ödemeli hesapları da içine alan bir ödeme sistemine sahip. Yani hedef kitlesi oldukça geniş: İnternette alışveriş yapan, oyun oynayan hemen herkes.
Pay2Phone Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Kaya, özellikle meta değeri olmayan sanal ürün satışlarında (web sitesi üyeliği, çevrimiçi oyun şifreleri, oyun içi ürünleri, sosyal ağ hizmetleri, yazılım kodları vb.) kullanıcılar tarafından güvenli görülmeyen kredi kartı hizmetlerinin rahatlıkla kullanılabilmesi için Pay2Phone’nun önemli bir alternatif oluşturduğunu belirtti.
Cep telefonu kredi kartsız cüzdan haline geliyor
Yerli sermayeyle farklı sektörlerden ortak ilgiye sahip gençler Türk girişimciler tarafından geliştirilen Pay2Phone şu an 17 ülkede, her türlü para birimiyle hizmet veriyor. 5 bin bayiye ve 10 bin kullanıcıya ulaştıklarını belirten Kaya, şu detayları paylaştı: “Pek çok oyun sitesinde ve e-ticaret sitelerinde kullanılmaya başlanan bu m-cüzdanın kullanımı oldukça kolay; sadece cep telefonu bilginiz yeterli. Kullanıcı sayımız arttıkça gelen geribildirimlerle sürekli güncellemeler devam edecek. Sektörlerin farklı ihtiyaçları bulunuyor. Örneğin bakiye gönderme seçeneğimiz oyun oynayan kitleyi oldukça memnun edecektir. Oyun oynayan bir kullanıcıyla giyim alışverişi yapan bir tüketicinin istekleri farklılaşacaktır. Diğer sektörlere de özel uygulamalar üretmeyi hedefliyoruz.”
Kaya’nın belirttiğine göre, Pay2Phone, PayU ile yaptıkları işbirliğiyle çevrimiçinde güçlenmeyi, internette halihazırda kredi kartıyla alışveriş yapan kitleye de ulaşmayı planlıyor.
Yurtdışından talep yoğun
Yerli ya da yabancı, hangi GSM operatöründen hizmet alırlarsa alsınlar, Pay2Phone kullanıcıları, istedikleri para birimiyle cep telefonlarını kullanarak internet üzerinden alışveriş yapabiliyorlar. Kaya, Brezilya’da tüm banka hesaplarından, her türlü ödeme sistemini kullanarak Pay2Phone bakiyesi satın alınabildiğini belirtti ve özellikle Rusya’da oyun sektöründe etkin olduklarını ekledi: “Telekom operatörleriyle yaptığımız anlaşmalar çerçevesinde 215 ülkede altyapı sağlayabiliyoruz. Yurtdışından farklı ülkelerden talep geliyor, ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. Yurtdışındaki şirketler farklı ödeme sistemlerine daha açıklar, yeni ödeme sistemlerini sürekli altyapılarına eklemek istiyorlar. Rusya’da önemli oyun şirketleriyle de anlaşma yaptık.”

Sadece çevrimiçinde değil gerçek hayatta da kullanılabilirliğini sağlayacağız
Kaya’nın belirttiğine göre, internette varlığını artırdıktan sonra buna paralel olarak gerçekte de hizmet vermek Pay2Phone’nun temel hedeflerinden biri: “Kafe ve restoranlarda da kullanımını sağlamak en büyük hedeflerimiz arasında. Günlük hayatta kullanımının yaygınlaşmasıyla karekod, temassız ödeme imkânı gibi teknolojilerle de hizmet vermeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra bayi ağı bizim için çok önemli. Şu anda 3700 bayimiz bulunuyor.”

Pay2Phone nasıl kullanılıyor?

Kaya’nın belirttiğine göre, Pay2Phone ile çevrimiçinde ve çevrimdışında bakiye yüklemeniz mümkün. Bir ürün gibi internette satılan Pay2Phone’u çevrimiçi bayilerden (internet sitelerinden) ya da çevrimdışı bayilerden nakit ya da kredi kartıyla alabilirsiniz. Cep telefonunuza Pay2Phone bakiyesi yükledikten sonra üye olmuş oluyorsunuz, herhangi başka bir bilgiye ihtiyaç duyulmuyor. İsterseniz Pay2Phone uluslararası mobil cüzdan ile anlaşmalı web sitelerinden, “Pay2Phone ile öde” seçeneğini kullanarak, cep telefonuna kısa mesajla gelen onay kodlarını yazarak mevcut bakiyenizle alışveriş yapabilirsiniz. Bakiyeniz yetersizse o an kredi kartınızla bakiye satın alıp ödeme yapabilirsiniz. İstediğiniz kişiye bakiye gönderme imkânı da sağlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics