Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2016 / 15:03

Kurtarma operasyonu için destek alın

Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği F-Secure, Cyberoam, Sophos ve Trustwave gibi yazılım ve donanım ürünlerinin yanında, veri kurtarma, veri silme, veri kopyalama, veri klonlama, şifre çözme ve veri analizi (forensics) hizmetleri veren Lidyum Bilişim, artan risk dünyasında veri koruma ve kurtarma süreçlerine yönelik süreçleri ele aldı.  Lidyum Bilişim Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu’ya göre, veri ve itibarımızın zarar görmemesi için veri yedeklemek çok önemli. Ayrıca yerel güvenlik çözümlerinde zayıf kalındığına işaret eden Barbaros Akkoyunlu, tehditlerin görülmesi ve çözülmesi noktasında teşviklerden yararlanılması gerektiği kanısında.
Akkoyunlu; veri kurtarma talebiyle başvuran kişi ve kurumlardan ilk olarak bir form doldurmalarını istediklerini, bu form ile verinin nasıl kaybolduğuna ve hangi veriler üzerinde kurtarma girişiminde bulunacaklarına dair bilgiler edindiklerini belirtti. Bu bilgiler, veri kurtarma tekniğinin belirlenmesini de kolaylaştırıyor. Verilerin geri kazanımında doğru yöntemlerin kullanılmasının önemine işaret eden Akkoyunlu’ya göre, veri sahiplerinin birden fazla yedeği farklı lokasyonlarda barındırmaları çok önemli. Yedekleme süreci ise yedek diske verinin aktarılması veya bulut sistemi ile uzaktan bilgisayar ve cep telefonuna yedekleme yapılması şeklinde olabiliyor.
Barbaros Akkoyunlu, cep telefonundaki verilere ulaşmada sorun yaşanması halinde ise ilk önce telefonu kapatmak gerektiğini belirtti. Zira telefon kullanımına devam edildiğinde, yeni veriler aranılan verinin üzerine yazılabilir ve bu da veri kurtarmayı zorlaştırır. Kullanıcıların verilerini kendilerinin kurtarmaya çalışmaması gerektiğini de vurgulayan Akkoyunlu, kullanıcıların veri kurtarmada izlediği yollardan birinin cep telefonlarını baştan yüklemeleri veya format atmaları olduğunu söylüyor. Verisi kaybolan kullanıcıların kurtarma yöntemlerini internetten edinmeye çalıştığını, ‘sabit sürücüyü salladım, ısıttım, soğuttum ve verilerim geri geldi’ diyenler olduğu gerçeğini yadsımayan Akkoyunlu, ama bunun ancak şans eseri olabileceğini, bu tür bilinçsizce uygulanan yöntemleri tavsiye etmediklerini vurguladı. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics