Bilişim Dünyası 01 OCAK 2013 / 09:15

Kurumsal ağ için biçilmiş çözümler

Kurumsal ağ yapılarında kontrol, bütünleştirme ve verimliliği farklı çözümleri ile sağlayan Infoblox, Türkiye ofisi ile özel sektöre ve kamuya daha da yakın olmayı hedefliyor. Infoblox Türkiye Ülke Müdürü Erol Alptuna sürecin özellikle kurumsal kanadında yer alırken, Infoblox Bölge Teknik Müdürü Altuğ Yavaş ise Ankara odaklı çalışmalarla kamu ile işbirliklerini hayata geçiriyor. Türkiye gibi verimli bir pazarda yer almak için Infoblox’ın Türkiye ofisinin 2012 Mayıs itibariyle oluşturulduğunu söyleyen Erol Alptuna’ya göre, bulut, sanallaştırma uygulamaları, ‘kendi cihazını getir’ (BYOD) gibi küresel BT eğilimleri de bu farkındalığın pekişmesini sağladı. Alptuna, Infoblox’ı farklı kılan özellikleri, ‘spesifik bir alan, yani DNS, DHCP, IP adres yönetimi odaklı uzmanlık’ sözleri ile özetledi. BT sektöründe uzun bir iş geçmişleri olduğunu söyleyen Yavaş, Infoblox’ın Türkiye’deki potansiyeli değerlendirme isteğine yanıt vererek işbirliğini hayata geçirdiklerini söyledi ve “DNS, BT yönetimi, otomasyon gibi başlıklarda Türkiye’de önemli bir ihtiyaç olduğunu biliyoruz” dedi.

IP tabanlı destekler
Infoblox Türkiye’nin Türkiye pazarında iki ana dağıtıcısı var: Prolink ve Bilişimcim. Mayıs’tan itibaren bilgilendirme, iş geliştirme, süreç takibi gibi konularda İstanbul ve Ankara odaklı çalışmalar öne çıktı. Infoblox’tan kapsamlı eğitimler aldıklarını belirten Alptuna, “Infoblox’ın birçok büyük BT şirketi ile işbirlikleri var, Türkiye’de de kamu ve özel sektör bu şirketlerin çözümlerini kullanıyor. Infoblox bu çözümlerde tamamlayıcı rol üstleniyor. Biz de şirketlere bu çözümlerin özelliklerini, sağladığı faydaları anlatmaya öncelik veriyoruz” dedi.Çünkü her kurumda zaman sınırlı, ağ sisteminde olası bir hatayı toparlamaktan daha uzun zamanı ise önce hatayı keşfedebilmek alıyor. Alptuna, şu detayları ekledi:
“Günümüzde her şey IP tabanlı ve dinamik biçimde tüm sistemler birbiri ile IP tabanlı iletişim kuruyor. İşin temeli IP’yi yönetebilmek, kontrolünü, raporlamasını, yedeklenmesini sağlamak. Tüm bunlar, toplam kurumsal verimliliği artırıyor, ama kurumların bu konuya yeterli yatırımı yapmadığını düşünüyoruz. IP başlığında daha basit çözümler kullanılıyor, birçok şirket, ölçeği itibariyle aslında daha yetkin yapılar kullanması gerektiğini bilmiyor. Bu nedenle Infoblox çözümlerinden önce, IP tabanlı uygulamaların önemi konusunda farkındalık yaratmaya öncelik veriyoruz. Milyon dolarlık BT altyapılarında elle yönetim yapılan şirketler var. Bu, kişiye bağımlılığı artırdığı gibi, büyük bir şirkette IP tahsisinde ve bunların kontrolünde sorunlar yaratabiliyor. Oysa kurumsal yapıda herşey IP ile başladığı için bu yapı çok kritik.”

Temelde IP yönetiminden kaynaklanan sorunların, kurumsal BT yapısındaki sıkıntıların da temelini oluşturduğuna işaret eden Altuğ Yavaş, bir şirkete gittiklerinde önce DNS yapısının doğru çalışıp çalışmadığına baktıklarını belirtti. Bir tarafta da IPv4’ten IPv6’ya geçişe dikkat çeken Yavaş, Infoblox’ın bu konudaki yaklaşımını şöyle anlattı: “IP kendi başına karmaşık bir iş, ama IPv4 anlaşılabilir bir yapı. IPv6 ise daha karışık ve test, raporlama, yedekleme, yetkilendirme gibi yoğun süreçleri var. Bu konuda Türk şirketlerinde fazla çalışma yok. Geçiş sürecinde iki yapı bir süre birlikte ilerleyecek, bunların bütünleşik ilerlemesini sağlamak için bazı teknolojilerden yararlanmak gerekecek. Bu da, iki tarafta yetkin İK’yı, kaynak ayrımını gerekli kılıyor. Bu yapı cihazlara özel IP adreslerini gündeme getirecek, kontrol ve güvenlik sağlanacak. Bu gelişim Infoblox çözümlerini öne çıkartacak.”
2012 yılını, DNS eksiklikleri ve IP çözümleri odaklı farkındalığı yaratmakla geçiren Infoblox Türkiye, 2013 yılında ise Türkiye pazarındaki sunumlarını çeşitlendirmeyi hedefliyor. DNS çözümleri daha da geliştirilirken, çeşitlenen çözüm paketleri ile KOBİ’ler de hedeflenecek. Büyük ölçekli şirketlerde de finans ve telekom sektörü odaklı ilerlediklerini belirten Alptuna, “Çoğu yapı DNS üzerine kurulu ve DNS işin kalbi. Sektör bazında sıkıntılar genelde kötü ayarlanan DNS yapısından kaynaklanıyor. Saldırılar bile son yıllarda DNS odaklı ve bir DDoS saldırısı ile DNS’in kırılganlığı görülebiliyor” hatırlatmasını yaptı.

Uçtan uca kontrol

Infoblox’ın uzmanlığı ağ otomasyonu ve işin temeli de ağdaki cihazları tanımak, onları düzgün, mümkünse tek noktadan ve hızlı yönetmek. Çekirdek sistemi sağlamlaştırıp riskleri en aza indiren yapıda, kişiye bağımlılık ortadan kalkıyor, sektöre özgü düzenlemelere uyum ve güvenlik standart yapı halini alıyor. BYOD eğilimi de bu yapının gelişimi için önemli bir fırsat. Mobil cihaz kullanımının artması ile DNS altyapısı, güvenlik ve raporlaması önem kazanırken, bunların her biri için ayrı ayrı sunulan çözümler, Infoblox’ta tek yapıda sunuluyor. Ağ otomasyonuna yönelik çözümlerle ağdaki tüm IP cihazları saptanırken, sanallaştırılmış yapı içinde de bu yapılabiliyor ve tek nokta üzerinden yönetim sağlanabiliyor. DNS Firewall çözümüne ek olarak, NETMRI ile de ağ otomasyonu sağlanması hedefleniyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics