Bilişim Dünyası 14 NİSAN 2014 / 08:10

Kurumsal bilginize hak ettiği değeri verin

İnterpromedya tarafından düzenlenen Kurumsal Bilgi ve Doküman Yönetiminin Geleceği etkinliğinde yeni teknoloji eğilimleri tartışıldı.

İnterpromedya tarafından düzenlenen “Kurumsal Bilgi ve Doküman Yönetiminin Geleceği” etkinliği 8 Nisan günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Radisson Blu Otel’de yapılan etkinliğin sponsorluğu ETB, Stratus, TNB KEP, Aser, Bicom, Eczacıbaşı Bilişim, Iron Mountain, Kets, Kod-A, Tesco ve Panasonic tarafından gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan İnterpromedya Genel Müdürü Murat Göçe, kamu ve özel sektör yöneticilerini bilgilendirmek amacıyla farklı konularda etkinlikler düzenlediklerini ve bu etkinliklerin geleneksel hale geldiğini kaydetti. Murat Göçe’nin iResearch araştırmalarına dayanarak verdiği bilgilere göre finans sektöründe yer alan şirketlerin yüzde 24’ü, enerji sektöründe yer alan şirketlerin yüzde 25’i ve üretim sektöründe yer alan şirketlerin yüzde 21’i bilgi ve doküman yönetim sistemlerine yatırım yapmayı planlıyor.

Rekabet ve verimlilik avantajı
Etkinlikte “İş Süreçlerinizi EBİFlow ile Etkin Yönetin” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Eczacıbaşı Bilişim Pazarlama ve Satış Yöneticisi Şenol Vatansever ise şunları kaydetti: “Eczacıbaşı Bilişim olarak inovatif bilişim çözümleri üreterek rekabet ve verimlilik avantajı sağlıyoruz. Bu çözüm ve altyapılarımızdan biri de EBİFlow. Sosyal medya, bulut bilişim ve mobilite gibi yaklaşımları da destekleyen EBİFlow’da süreçler Adım, Rol, İşlem ve Rota olmak üzere dört kavram üzerine kurulu. Kullanımı basit arayüz ve zengin görsel raporlama gibi niteliklere sahip EBİFlow, e-fatura uygulamaları için de önemli bir altyapı sağlıyor.”

Güvenlik ve iş sürekliliği için bilinç az
“Bilişim Dünyasında Emniyet ve Güvenlik” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Stratus Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu da “Bilgi güvenliğine yönelik bilincimiz düşük ve gerekli önlemleri almıyoruz. Türkiye’de siber suçların maliyeti toplam 556 milyon dolar. Ayrıca yedekleme ve iş sürekliliğini sağlama konusunda da ülkemizde bilinç oluşturulmalı ve gerekli yatırımlar yapılmalı” dedi.

Yazılım çözümleri sağlanıyor
Etkinlikte iletişim arasından önceki son sunumu ETB Satış ve Pazarlama Direktörü Serdar Yücel ve ETB Ürün Yöneticisi Cüneyt Babür yaptı. ‘Fujitsu ile Doküman Dijitalleştirme ve Biyometri’ başlıklı sunumda E-B Group ve Fujitsu’nun dağıtıcısı olan ETB ile ilgili bilgi vererek sözlerine başlayan Serdar Yücel, Fujitsu’nun çözümleri hakkında da detaylar verdi. Doküman tarama, çek doküman bütünleştirmesi, doküman biyometri gibi başlıklarda sıralanan ETB yazılımlarına dikkat çekerek, yeni bir yazılım olan ‘Paper Stream’e dikkat çeken Yücel’in ardından sözü alan Cüneyt Babür, şunları söyledi:
“Yazılım çözümlerini biz sağlıyoruz. Tarayıcıyı uzaktan izleme imkanı, doküman kategorizasyonu, formda kutucuk varsa kutucuk analizi, imza analizi gibi özellikler bu yapıda. Kamu sektörünün yanında, hemen hemen tüm bankalarla çalışıyoruz. Böylece örneğin tek müşteri formu üzerinden müşteri imzasını bizim yazılımımızla eşleştirebiliyorlar. Fujitsu tarayıcılar, çek tarayıcı olarak da kullanılabiliyor.”

Tüm iletişim adımları kayıt altında
İletişim arasından sonra sözü ‘Kayıtlı E-Posta, Güvenli Elektronik Haberleşme’ başlıklı sunumuyla TNB KEP Kurumsal Satış Direktörü Duygu Yantaç aldı. Hazırladıkları kısa bir video ile KEP’i anlatmaya çalıştıklarını söyleyen Yantaç, “Her işi e-posta ile yapıyoruz. Çünkü kolay, hızlı ve pratik. Ama bunun bazı zorlukları da var” dedi. İş hayatında bu zorlukları aşmak için KEP’in kullanılmaya başladığına değinen Yantaç, bu yapının kullanıldığı diğer ülkelerden farklı olarak, Türkiye’de uygulamanın yasal gerekçeleriyle beraber geldiğinin altını çizdi. Yeni TTK, e-tebligat yönetmeliği gibi adımlar bunun örnekleri. “Standart e-postada gönderen ve alan belli değil, ama KEP ile taraflar kimlik doğrulayarak sisteme girer” diyen Yantaç, bu yapının sağladığı faydaları şöyle sıraladı:
“E-postada içerik bütünlüğü korunur. Gönderim, teslim ve okuma zamanı garanti altındadır, değiştirilemez. Biz hizmet sağlayıcı olarak, 20 yıl boyunca gönderilere ait kayıtları saklıyoruz. Bunlar uyuşmazlık durumunda hukuki olarak da geçerli. Bankalar, bireylerin isteğiyle bu yapıya geçiş yapıyor. Avukatlar da yoğun kullanıcı. Katma değerli çözümlerimizin yanında, cepten KEP hesabına erişim ve KEP gönderimine de imkan sunuyoruz.”

Mobilde tarama kolaylığı
Etkinliğin son sunumunu ise ‘Mobil Tarama Çözümleri’ başlığında Canon Ürün Destek Uzmanı Sinan Karabacak yaptı. Görüntüyü önemli bir güç olarak tanımlayan Karabacak, geniş ürün yelpazesi, sektöre özgü görüntüleme ürünleri ve bunların arkasında bütünleşik bir yapıya dikkat çekti. Ofis ürün yelpazesini de katılımcılara anlatan Karabacak, bu yeni teknolojileri ‘Gen 2’ ürünler olarak tanımladı ve doküman, baskı yönetimi ürünlerinin varlığına işaret etti. Her ölçekte şirket için uygun olan ofis çıktı yönetim çözümlerine de değinen Karabacak, tarama çözümlerini ise şöyle anlattı:
“Bu başlıkta kapsamlı bir ürün yelpazesi var. Günlük ihtiyaca göre müşteri tercih ediyor. Mobil de olunca tüm cihazlarda buluta tarama yapılabiliyor. İstenen her yerde böylece tarama yapılabiliyor. Mobil ve çift taraflı tarama yapan P-208’in yanında yeni mobil tarama ürünlerimiz de olacak.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics