Bilişim Dünyası 25 MART 2013 / 08:09

Kurumsal Çözümler Rehberi şirketlere ERP konusunda kılavuz olacak

ERP Komitesi Koordinatörü Göker Sarp ile ve ERP konusunda şirketleri bilgilendirme amacıyla bu sene ilkini çıkaracakları Kurumsal Çözümler Rehberi’nin detaylarını konuştuk.

Temelleri 2009 yılında atılan 13 Şubat 2012’de resmi olarak kurulan ERP Komitesi, şu anda 1800’e yakın üyeye sahip. Göker Sarp, çeşitli kanallar aracılığıyla üyelerinin kendilerine ulaştıklarını belirtti: “Şirketler basından takip edip üye olmak istiyorlar ya da biz üye olmasını istediğimiz insanları davet ediyoruz. Facebook, twitter gibi sosyal ağlarda, Linkedin’de yer alıyoruz. Basında ilgili mecralarda yer almaya çalışıyoruz ki insanların tamamına ulaşabilelim.”
ERP Komitesi, ülkemizin operasyonel etkinlik ve verimlilik hedeflenen ERP projelerinde başarıya ulaşılabilmesi için akademisyen, yönetim danışmanı ve ERP kullanıcısı olan komite üyelerinin yazılım geliştirme platformları, büyük ölçekli iş uygulamaları, veri analizi, karar destek sistemleri, kaynak planlama ve optimizasyon gibi ileri seviyedeki uzmanlıklarını ve tecrübelerini, ERP uygulamalarının kullanımına geçecek ticaret, sanayi ve hizmet kurumlarının yararlanması için sunduğu bir platform oluşturmak amacıyla kuruldu.
“Türkiye’de tabii ki her sektörde olduğu gibi ERP üreticileri ve satıcıları kendi ürünlerini, özelliklerini ortaya çıkararak bir fayda sağlamaya çalışıyorlar. Herkes kendi ürününü hedefleyerek, o ürünün öne çıkan özelliklerini karşı tarafa iletmeye çalıştıkça aslında şirketlerin genel ihtiyaçlarına yönelik bir çalışmadan ziyade öne çıkan özellikler öne çıkıyor” diyen Sarp, ERP Komitesi olarak ürünün değil kavramın yaygınlaştırılması amacını güttüklerini vurguladı.
Sarp, ERP Komitesi’nin bu amaçla yürüttüğü faaliyetleri şöyle açıkladı: “Şirketleri ERP projeleri ile ilgili bilgilendiren her düzeye hitap eden ücretsiz seminerler düzenliyoruz. Bir tartışma ortamı yaratıyoruz. Eğitimlere katılacak zamanı olmayan insanlar için bu dokümanları kolayca ücretsiz edinip okumaları mümkün. Bunun dışında, ERP kullanmak isteyen şirketlerdeki yöneticilerin veya şirketlerinde ERP kullanılmasını arzu eden kişilerin ilk iletişimi ile başlayan bağımsız, tutarlı ve güvenilir desteğimizle, yönetim ve bilişim danışmanlarımız eşliğinde mevcut durum analiz sürecinden geçmelerini sağlıyoruz. ”
BThaber’in katkılarıyla gerçekleştirdikleri Türkiye’de bir ilk olan “Kurumsal Çözümler Rehberi” çalışması ile ilgili Sarp şunları söyledi: “Kurumsal Çözümler Rehberi’nde bir şirket ERP’ye geçerken nelere dikkat etmelidir, pazarda hangi şirket ve ürünler var, özellikleri neler gibi bir şirketin ERP seçerken ihtiyacı olan bilgileri tarafsız bir gözle paylaştık. Şirketlerin ERP kullanarak elde ettikleri kazanımları da paylaştıkları kılavuz niteliği taşıyan bir çalışma.”

ERP Projeleri’ne talep 2011’de üst seviyelere ulaştı
90’lı yıllarda büyük şirketlerle başlayan ERP süreci, 2000’li yıllarda orta ölçekli şirketlerde de yaşanmaya başladı. 2011 ve 2012 yıllarında ERP yazılımlarının kullanımı önemli ölçüde arttı. Yeni neslin yönetime gelmesi, bu genç kadroların öğrendikleri, bildikleri araç ve yazılımları kullanmaları ve dünyayla bütünleşme süreci bu yükselişi tetikledi. Bu yükseliş henüz KOBİ’lere inmiş durumda değil, ERP projelerinin diğer şirketlerde yaşanan artılarını gören şirketlerde daha sistemli bir yapıya geçmek için ERP projelerine sıcak bakıyorlar. KOBİ’lerde bu oran yüzde 10’un altında.
Türkiye’de yazılım sektörünün dünyadan geç başlaması ve sanayinin beslememesine rağmen yazılım dünyasındaki hızlı teknolojilere ayak uydurarak geliştiğini belirten Sarp, “Teknik anlamda bir eksik yok ancak sanayi ihtiyaçlarını yönlendirdikçe yerli yazılımlar daha da gelişecektir. KOSGEB, Turquality, Türk Teknoloji Geliştirme Vakfı ve TÜBİTAK ERP projelerine kaynak desteği sağlıyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:914

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics