Bilişim Dünyası 25 ŞUBAT 2013 / 08:12

Kurumsal depolamada taşlar yerine oturuyor

NetApp, şirket merkezi Sunnyvale’de düzenlediği Küresel Medya Zirvesi’nde yeni ürün ve çözümlerini tanıttı.

NetApp, 19 Şubat’ta ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Sunnyvale’deki merkezinde Küresel Medya Zirvesi adlı bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte dünyanın farklı ülkelerinden toplam 35 gazeteci yer alırken, Türkiye’den sadece BThaber etkinliği takip etti.
Etkinlik, NetApp Başkanı ve CEO’su Tom Georgens’in açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında kurumsal depolama alanında flash ürünlerin dinamikleri belirlemeye başladığını belirten Georgens, bu alanda gerçekleştirilen inovasyonun endüstriye de yansıdığını ve SSD (Katıhal Diski) ürünleri sayesinde veri altyapılarının daha çevik bir hal aldığını belirtti.
NetApp olarak 2012 yılındaki büyüme oranlarına da değinen Georgens, “Bir önceki yıla göre 2012 mali yılında gelirlerimiz yüzde 22 oranında büyüyerek 6.23 milyar dolar seviyesine çıktı. Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda lider olma hedefimiz devam ediyor. Sahip olduğumuz 5.48 milyar dolarlık nakit para Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapmamızı daha da kolaylaştırıyor. 2013 yılında da benzer başarıları tekrarlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

SSD’nin önlenemez yükselişi
Georgens’in ardından söz alan NetApp Ürün Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Manish Goel, flash disklerde yenilik konulu bir sunum yaptı. NetApp’in yeni disk teknolojilerini konu alan sunumun ardından Manish Goel’in moderatörlüğünü yaptığı flash disk paneline geçildi. Panelde IDC Katıhal Diskleri Araştırma Direktörü Jeff Janukowicz, Kaliforniya Merkez Çocuk Hastanesi Başkan Yardımcısı ve CIO’su Kirk Larson ile NetApp Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CIO’su Brian Pawlowski yer aldı. Farklı sektörlerden katılımcıların konuşma yaptığı ve Manish Goel’in sorularını yanıtladığı panelin sonunda ortaya çıkan ortak fikir ise artık kurumsal depolamada SSD çağının başladığı yönünde oldu.
Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde gazetecilere özel bir tur eşliğinde NetApp ana merkezi gezdirildi. Turda basına eşlik eden NetApp Sanallaştırma ve Bulut Çözümleri Pazarlama Direktörü Adam Fore ve NetApp Ürün Pazarlama Yöneticisi Paul Feresten, veri merkezlerinde SSD kullanımı ve bu yaklaşımın geleceği üzerine bilgiler verdi.

Tüm kurumlar için ideal çözüm
Etkinlik sırasında sohbet etme olanağı bulduğumuz NetApp Ürün Operasyonları Kıdemli Direktörü Mohat Bhatnagar’la, şirketin iş ortaklıklarını masaya yatırdık. SSD teknolojilerinin hala çok pahalı olarak görüldüğünün altını çizen Bhatnagar, “Bu çok yanlış bilinen bir gerçek. Konuya toplam sahip olma maliyeti tarafından bakılması gerekiyor. SSD depolama teknolojileri ilk kurum anlamında yüksek maliyetlere sahip olsa da takip eden bakım ve işletim maliyetleri eklendiğinde aslında işletme ve kurumlara ekstra bir yük getirmiyor. SSD, kullanılan mevcut depolama ürünlerinin tersine daha düşük maliyetlere sahip olunabilen sistemler olarak görülmeli” diye konuştu.
Önümüzdeki birkaç yıl içinde flash tarafında önemli gelişmeler olacağını vurgulayan Bhatnagar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu alan hızla gelişiyor ve biz geleceğin depolama teknolojisinin SSD olacağını düşünüyoruz. Bu teknolojileri özellikle önerdiğimiz kamu ya da finans gibi özel bir alan yok, tüm müşterilerimizin bunu kullanmasını öneriyoruz. Çünkü olaya toplam sahip olma maliyeti tarafından bakıldığında, her kurumun maliyetlerini ve işletim süreçlerini azaltmak için bunları kullanmak zorunda olduğunu düşünüyorum.”

Dünyanın en popüler şirketlerinden

NetApp, Fortune dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre dünyadaki çalışmak için en ideal şirketler sıralamasında 6. sırada ye alıyor. NetApp, yıllardır süregelen gelişim eşliğinde 2012 yılı itibariyle bu listenin 6. sırasında yer almış olmasına büyük önem veriyor. Şirketin ana merkezinde konuyla ilgili tanıtıcı bilgiler ve teşekkür ilanları yer alırken, bu başarının en önemli paydaşı olarak NetApp çalışanları gösteriliyor.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics