Bilişim Dünyası 25 KASIM 2017 / 10:28

Kurumsal devamlılık ‘dijitalleşme’ ile bağlantılı

Küresel insan kaynakları ve organizasyonel danışmanlık şirketi Korn Ferry, dijital dönüşümü ölçümlemek ve şirketlere yol göstermek için 14 ülkede yürütülen araştırmanın sonucunda oluşturduğu “Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi” ile teknolojiye odaklanarak sürdürülebilir dijital dönüşümün mümkün olmayacağını ortaya koydu. Dijital sürdürülebilirliğin demirbaşı çeviklik, bağlantı kurabilirlik, disiplin ve odaklanma, yetki verme ve uyum, açıklık ve şeffaflıktan oluşan beş kriter üzerinden kapsamlı araştırma ile oluşturulan Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi sonuçlarına göre; sürdürülebilir dijital dönüşümün yolu teknoloji ve buna bağlı sistemler kadar, şirket kültürü ve yönetim anlayışı ile çalışanların da dönüşümünden geçiyor. Korn Ferry Endüstri Sektörü Kıdemli Direktörü İlkay Çamurdan, Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi’ni şirketlerin dijital ekonomiye sürekli uyum gösterme ve başarı kabiliyetlerini ölçerek, yol gösterme amacıyla oluşturduklarını belirtti ve ekledi: “Dijital dönüşüm için teknoloji yeterli değil, insan yönetimi bu işin en önemli kısmını oluşturuyor. Başka bir ifadeyle, dijital dönüşümün yolu yönetim anlayışı ve çalışanın dönüşümünden geçiyor.” Çamurdan, Türk şirketlerinin dijital sürdürülebilirlikte etkin olmak, yerel ve küresel rekabette öne geçmek için teknolojik dönüşüm kadar, ticari operasyonlarının insani yönünü geliştirmeye de odaklanmaları gerektiğinin altını çizdi. 
 
ABD şirketleri ilk sırada
 
Korn Ferry Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi’nde ABD şirketleri dijital sürdürülebilirlikte birinci sırada yer alırken, İngiltere ikinci, Hollanda üçüncü, Türk şirketleri ise son sırada yer aldı. Beş temel kriter üzerinden yapılan şirket sıralamasında, Avusturya dördüncü, dijitalleşme konusunda güçlü söylemleri ile uluslararası gündemde yer alan Almanya ise beşinci sırada.
Dijital Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan 14 ülke arasında genel ortalamada en son sırada yer alan Türk şirketleri; Bağlantı Kurabilirlik, Disiplin ve Odaklanma, Yetki Verme ve Uyum kategorilerinde de yine liste sonunda. Açıklık ve Şeffaflık kriterinde 11’inci sırada yer alan Türkiye’nin Çeviklik kriterine göre yapılan sıralamada, sekizinci sırada yer alması ise geleceğe ilişkin önemli bir gösterge olurken, pazar ve ortam değişikliklerine uyum sağlama, karar alma ve uygulamaya koyma anlamında Türkiye’nin potansiyelini ortaya koyuyor. 
Beş temel sektörün ele alındığı sektörel sıralamada, finans hizmetleri ise birinci sırada. Teknoloji sektörünün ikinci olduğu sıralamada, sağlık sektörü üçüncü, sanayi dördüncü, perakende sektörü ise beşinci.   
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics