Bilişim Dünyası 23 MART 2015 / 09:35

Kurumsal hayat ‘dönüşüyor’

Türkiye’de 2015-2019 e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde 2014 yılının Ocak ayında, ilk etapta 20 bin şirket için zorunlu hale gelen e-Fatura’nın ardından, e-Arşiv, e-Defter gibi diğer e-Dönüşüm projeleri de hızla hayata geçmeye başladı. 

İlk adımda madeni yağ ve tütün ürünlerinde kaçak ve vergi kaybını önlemek için uygulamaya konan e-Fatura’nın ilk yılında,  Edoksis yazılımı ile 2014’te yaklaşık 2 milyon 750 bin adet e-Fatura kesildiği bilgisini veren BimSA Genel Müdürü Tunç Taşman, bu yapının sağladığı bütünsel faydayı da örnekledi.

Buna göre, işletmelerin kağıt faturaları baskı, kargo ve saklama maliyetlerinin tarihe karışmasını sağlayan e-Dönüşüm kapsamında, e-Fatura’ya geçiş yapan 20 bin şirkette, aylık 10 milyona yakın fatura işlem görüyor. Maliye Bakanlığı raporuna göre, 2015 yılında, e-Fatura ve e-Arşiv ile sistemde 250 milyon elektronik fatura dolaşacak. Bu 250 milyon e-Fatura da, şirketlerin ekonomisine 500 milyon TL’ye yakın tasarruf olarak geri dönecek. Söz konusu Maliye Bakanlığı raporuna göre, 2015 yılında, e-Fatura mükellefi olan 20 bine yakın işletmedeki toplam tasarruf oranı da ayda 20 milyon TL’yi bulacak. e-Fatura ve e-Defter uygulamasının hemen ardından gelen e-Arşiv ile birlikte, sistemdeki fatura sayısının ortalama 10 kat artış göstereceğine işaret eden Tunç Taşman, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) onaylı tam bütünleştirici olarak e-fatura, e-defter ve e-arşiv süreçlerinde sundukları hizmetleri şöyle anlattı:

“Edoksis yazılımı, faturaların elektronik belge olarak düzenlenmesi, elektronik ortamda iletilmesi ve yine elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesi hususunda getirilen yasal çerçeve doğrultusunda, GİB’in belirlediği standartlara uygun olarak geliştirildi. Edoksis yazılımı kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip elektronik faturaları düzenlemeye imkan verdiği için şirketler tarafından tercih ediliyor. Kolay kullanımı, bütünleştirme özellikleri şirketlerin süreçlerini kolayca e-Dönüşüme uyumlu hale getirmesini sağlıyor.”

Önceliklerini ‘SaaS hizmetini genişletmek’ olarak gösteren Taşman, bulut bilişim tabanlı hizmetler için altyapı platformlarına, Sabancı Center ve Kocaeli KentSA'daki veri merkezlerine ve ürünlerine sürekli yatırım yaptıklarını vurguladı. Bu eksende, veri merkezi yatırımını 2015 yılında 2 katına çıkartacaklarını söyleyen Taşman, yeni iş ortaklıkları söz konusu olduğunda da büyümeye her zaman sıcak baktıkları ve fırsatları değerlendirdikleri yanıtını verdi. Taşman, Pratis.net gibi uygulamalarına yönelik ilgiyi de şöyle anlattı:

“2014 yılında Pratis üzerinden toplam 3 milyar dolarlık satın alma hacmi gerçekleşti. Şirketlerin bu hizmetlere ilgisi fazla. Çünkü hem kullanımı kolay hem de maliyet düşürüyor, verimlilik artıyor. B2B satın alma platformu olan Pratis’i kullanan müşteri ve tedarikçi sayısı artıyor. Bu platform ile farklı sektörlerden 50 alıcı firma, yaklaşık 300 farklı ürün ve hizmet, 23 bini aşkın tedarikçi ile buluşuyor. Pratis yazılımı ile kurumsal satın alma yapan şirketler ile oluşturulan tedarik havuzunu, kuruluşlar kendi BT sistemleri ile bütünleştirebiliyor. Tedarikçi firmalar da sadece referans yoluyla kayıt yaptırılabiliyorlar.”

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN