Bilişim Dünyası 02 TEMMUZ 2012 / 11:20

Kurumsal iletişimde yeni bir alternatif

İdea Eğitim ve Danışmanlık, geliştirdiği kuruma özel etkileşimli iletişim platformu Connexion ile yeni bir araç sunuyor.

On dokuz yıl önce Microsoft Eğitim Merkezi olarak kurulan İdea Eğitim ve Danışmanlık, 98 yılından itibaren başlattığı uzaktan eğitim Ar-Ge çalışmalarını “e-learning” konusunda TÜBİTAK’tan inovasyonu onaylanan bir sisteme taşımış bir şirket olarak faaliyetine devam ediyor. 2000 yılında ‘MS Office 2000 multimedia eğitim CD seti’yle ilk uzaktan eğitim ürününü piyasaya süren şirket, 2000 yılı sonundan beri uzaktan eğitim çalışmalarını internet tabanlı uzaktan eğitime ‘E-Learning’ çalışmaları ile sürdürüyor.
2004 yılında Ziraat bankası ile gerçekleştirdiği e-learning projesi ile Ziraat Bankası’nın toplam bin 250 şubesindeki 17 bin personelini içine alan çok büyük ölçekli bir uzaktan eğitim projesine imza atan şirket, kendisi tarafından geliştirilen E-learning Factory modeli ile yirmi iki ay süreceği öngörülen e-learning projesini de 60 günde gerçekleştirmiş. Sunduğu eğitim sistemleri programlarının en önemli yanlarından birinin de de tüm sesli ve görüntülü etkileşimi çok düşük bir bant genişliğinde (1K - 4,2K) sunabiliyor olması olan şirketin bugünlerde ise gündeminde 2009’da ilk versiyonlarının çalışmaları başlatılan ve en yeni versiyonunu hazırladıkları kuruma özel etkileşimli iletişim platformu Connexion var.
Connexion’un İdea Eğitim ve Danışmanlık olarak yılların getirdiği birikim ve ihtiyacı görerek özgün olarak geliştirdikleri bir ürün olduğunu belirten İdea Eğitim ve Danışmanlık Genel Müdürü Ufuk Akdağ, adımlarını inovatif yaklaşım içinde attıklarını Connexion’unun da bunun bir yansıması olduğunu dile getiriyor. Kurumlar için artık bilgi akışının çok kritik öneme sahip olduğunu belirten Akdağ, anlık değişen bilgi ile kurumlarda personelinde sürekli bilgisinin yenilenmesi gerekliliğinin doğduğunu bunun için ise tek iletişim yönetimi olarak outlook kullanıldığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Çok yaygın olarak kullanılan bu yapıda bazı e-postaların gözden kaçabiliyor. Ulaşıp ulaşmadığının kontrol edilmesi gibi zorunlukluklar da ortaya çıkıyor. Connexion öncelikle çalışanla, üyeyle, görevliyle, bayiyle, servis noktalarıyla kısaca işortaklarıyla etkin iletişim kurabilme ortamı sunan kuruma özel bir yapı. Connexion’la bir bilgi, bir haber, bir duyuru, bir uyarı ihtiyaç doğduğu anda birkaç dakikalık iş yüküyle hazırlanıyor ve yayınlanıyor. Tanımlanan zamanda çalışanın ve şortağının tamamına, belli bir gruba ya da bir kişiye yüzde 100 garantiyle ulaştırılıyor görüldü/okundu bilgisi ise aynı anda raporlanıyor. Kapsamındaki günlük eğitim; sonucu hemen alınan ölçümleme; bağlılığı artırıcı sosyal aktivite bölümleriyle kesintisiz değişim ortamında kurumların plan ve stratejilerini gerçekleştirmesini kolaylaştıran farklı bir yapı sunuyor” diye konuştu.

Her tür formatta mesaj olanağı
İdea Eğitim ve Danışmanlık e-Öğrenme Uygulamaları Yazılım Ar-Ge Grup Yöneticisi Hüseyim Şimşek de, Connexion’da farklı gönderi tipleriyle kullanıcılara farklı biçimde seslenebilme olanağı sağladıklarını belirterek zengin bir format yapısı sunulduğunu vurguladı. Algılamayı yükselten text ,HTML, flash animasyon, resim, video, ses gibi her tür formatın kullanılabildiğinin altını çizen Şimşek, Connexion’un en önemli özelliklerini ise “Yüzde 100 ulaşabilme garantisi, iletilerin platform yöneticisinin tercihine bağlı olarak, pop-up, kayan yazı ya da animasyon şeklinde kullanıcın iradesinden bağımsız olarak ekranda görülmesi, kullanıcı onayı, görünme saatinin belirlenebilmesi, anında raporlama, iletişim kurulacak kullanıcıları sayısız gruplama imkanı ile istenildiğinde kolaylıkla kişiye gruba ya da herkese gönderebilme,ses, animasyon, video vb her tür formatın kullanılabilmesi ve yalnızca PC’lerde değil; tablet ve akılla telefon gibi mobil cihazlara da gönderebilme” olarak sıraladı.

Günlük eğitim ve sosyal iletişim olanağı
Oluşturdukları yapıda ölçümleme, günlük eğitim, bildirim, sosyal iletişim gibi kurumun iletişim bağlamında ihtiyaç duyacağı herşeyin biraraya toplandığına dikkat çeken İdea Eğitim ve Danışmanlık e-Öğrenme Uygulamaları Proje Yöneticisi Şenay Şanda da, “Kurumsal iletişimde bakıldığında sadece bildirimler sözkonusu değil. Yeni kampanyalar ya da personele aktarılması gereken stretejiler, aynı zamanda eğitim konusu da. Personelin yeni kampanyaları özümseyebilmesi için bunların birer eğitim konusu da olması sebebiyle uzmanlık alanımızdan gelme bir yaklaşımla draje eğitimler ya da günlük eğitimler dediğimiz modülü koyduk. Bu çok önemli. Bir personele telefon açma standardı koymak istiyorsunuz bu 75 saniyelik bir eğitim olabilir ve bunu raporlaması ile birlikte anında yapabilirsiniz” diye konuştu.
Sistemin kurumsal sosyal iletişim konusunda da önemli bir araç sunduğunu da sözlerine ekleyen Şanda, çalışan ve işortaklarının doğum, evlilik, doğum günü gibi sosyal duyuru ve haberlerinin de çalışaların ekranların da mesaj olarak göründüğünü ve ve bunun da hem çalışan motivasyonu hem de kurum içi iletişimi arttırdığını dile getirdi.

Mobil uygulaması hazır, 41 ülkede indirilmiş
Connexion’u 2009 yılından beri süren geliştirmelerle en gelişmiş versiyonuna taşıdıklarına değinen Akdağ da, mobil tarafı da tamamlanan sistem ile Connexion’un “App Store”dan 41 ülkede 500’e yakın indirme oranına ulaştığını da belirtti. Finans , çağrı merkezi sektörü, sigorta ve lojistik sektöründen büyük oyuncuların Connexion’u kullanmaya başladıklarını da ifade eden Akdağ, sadece kurumlar ya da şirketler değil, üyesi ve iletişim ihtiyacı olan her yapı için yüzde yüz mesaj ulaştırma garantisi sunan çok önemli bir alternatif sunduklarını vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics