Bilişim Dünyası 18 KASIM 2013 / 08:06

Kurumsal iş yükünü azaltan yerel yazılım Tlos SW kullanıma hazır

Likya Bilgi Teknolojileri Yönetici Ortağı Ayhan Demirci, küresel çapta şirketlerle rekabet edebilecek yerel BT yazılımları ürettiklerini söyledi.

2008 yılında kurulan Likya Bilgi Teknolojileri, küresel çaptaki şirketlerle rekabet edebilecek BT yönetimi ve BT süreçlerinin otomasyonu ile ilgili ürünler geliştiriyor. Tlos Lite ürünü ile yola çıkan şirket, BT birimlerinin iş yükünü yönetme konusunda daha kapsamlı hizmet veren Tlos SW ürününü piyasaya sundu.

Likya Bilgi Teknolojileri Yönetici Ortağı, Projeler ve Çözümler Müdürü Ayhan Demirci ile Tlos SW’nin artılarını, Türkiye’deki yerel BT ürünlerinin durumunu konuştuk.

“Tlos SW’nin web tabanlı olması büyük avantaj”
Demirci, adını Fethiye tarafındaki tarihi giriş şehri Tlos’tan alan ilk ürün Tlos Lite ile yola başladıklarını söyledi ve ekledi: “Tlos Lite en ilkel haliyle 2008’de kullanıma sunuldu ve süreç içinde geliştirildi. Tlos SW’nin çalışmalarına ise 2009 yılında başlandı. Bu ürün de Tlos Lite gibi BT birimlerinin işyükünü azaltan bir otomasyon yazılımı ancak kapsamı oldukça geniş. İki ürünümüzle yolumuza devam ediyoruz.”

Demirci, BT’nin üzerinde yer alan işyükü yönetiminin gerekliliğini ve ürünlerin çıkış noktasını şu sözlerle anlattı: “BT yönetimi çok geniş bir alan. Bizim olduğumuz alan işyükü tarafını kapsıyor. Yani BT biriminin üzerinde tanımlanmış toplu e-posta gönderimi, sistem takibi, belirli dönemlerde raporların hazırlanması, sunucuların yönetilmesi gibi işlerin oluşturduğu iş yükünün azaltılması için dünyada çeşitli yöntemler uygulanıyor. Bunlardan biri en tercih edilmeyen yöntem olan insanların bu sistemleri yönetmesi, bir diğeri uygulamaların ya da sistemlerin içindeki çözümleri kullanmak. Bizim sunduğumuz kurumsal iş yükü yazılımları ile tamamen web tabanlı olarak tüm süreci izleyip yönetebiliyorsunuz, çok çeşitli avantaj sağlıyor. BT çalışanlarının işyükünün azalmasıyla verimlilikleri artıyor ve operasyonel süreçler hızlanıyor. BT birimi işini iyi yaptığı sürece diğer ana birimlerin performansı artacaktır. Kısacası, iş birimlerinin ihtiyaçları hızlı ve güvenli bir şekilde giderilmiş oluyor.”

“Yerel BT yazılımlarına özellikle kamu, kullanım ve pazar desteği vermeli”
BT işyükü otomasyonlarının Türkiye’de şu an sadece büyük şirketler tarafından talep gördüğüne dikkat çeken Demirci, dünyada durumun oldukça farklı olduğuna şu sözlerle dikkat çekti: “Dünyadaki rakiplerimize baktığımızda en az 30 yıllık şirketler olduğunu görüyoruz. Onlar bizden daha önce bu alanı keşfetmiş durumdalar. Yurtdışındaki duruma baktığımızda hemen her kurumda işyükü otomasyonları ile ilgili bir çözüm kullanılıyor, farkındalık üst seviyede. Türkiye’de ise özellikle kamuda farkındalık bu konuyla ilgili gelişmemiş durumda, özel sektörde ise bilinç seviyesi giderek artıyor. Kamuda yerel ürünlerin desteklenmesi ile ilgili mesajlar veriliyor.”

Hazır olanı almanın daha kolay olduğunu ancak ürün geliştirmenin oldukça zor olduğunu vurgulayan Demirci, ürün geliştirmek için oldukça emek harcadıklarını ve yatırım yaptıklarını söyledi ve hedefleri ile ilgili şunları belirtti: “Öncelikli hedefimiz Türkiye’de hem kamuda hem de özel sektörde ürünün kullanımın artırılması. Kamudan hibe veya destek beklemiyoruz tek ihtiyacımız olan pazar desteği.
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics