Bilişim Dünyası 02 HAZİRAN 2014 / 08:23

Kurumsal sosyal ağlar büyüyor

Son yıllarda büyük satın almalarla hareketlenen kurumsal sosyal ağ piyasası, yeni gelişmelerle sosyal, bulut ve mobilite kavramlarını bir araya getiriyor.

Sosyalleşen kurumların iş dünyasının geleceğindeki yeri hakkında gazetecilerle bir yemekte buluşan Microsoft yöneticileri, şirketin değişen vizyonu konusunda açıklamalarda bulundu.
Açılış konuşmasında Microsoft Ürün Pazarlama Bölümü Genel Müdürü Jared Spataro şunları söyledi:
“Günümüzde internet, dünyanın her köşesine yayılan dev ilişki ağlarına ev sahipliği yapan bir platform haline geldi. Sosyal medya, insanlara ve bilgiye ulaşma alışkanlıklarımızı ve yöntemlerimizi yeniden şekillendiriyor. Artık kişi ve kurumlarla bağlantı kurmak, yeni insanlarla tanışmak ve bilgileri paylaşmak çok daha kolay. Peki, neden kişisel yaşamımızı değiştiren bu harika uygulamalar ve hizmetler, iş hayatında da benzer bir dönüşümün gerçekleşmesine sebep olmasın?”

Yammer büyüyor
Kurumsal sosyal ağlar konusunda da bilgiler veren Spataro, “Microsoft, bundan 1,5 yıl önce kurumsal sosyal ağ çözümü Yammer’ı satın aldıktan sonra çok kısa sürede kurumsal sosyal ağların şirketler tarafından benimsemesi, Yammer hizmetlerinde yenilikçiliğin desteklenmesi ve Yammer’ın Microsoft’un Office 365 ile bütünleştirilmesi konusunda büyük ilerleme kaydetti” dedi. Spataro’nun verdiği rakamlara göre, Yammer’ın dünya çapındaki kullanıcı sayısı 8 milyon kişiye ulaştı ve yıldan yıla yüzde 55’lik bir artış gösterdi. Mesajlar, gruplar ve dosyalar bazında ölçülen kullanıcı aktivitesi yaklaşık ikiye katlandı.
Yammer’ın şirketlerin iki temel ihtiyacını karşılamayı hedeflediğini dile getiren Spataro sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“İlki, sosyal ağın çalışanların iletişimi için bir araç olarak çalışma ortamına girmesi. Sosyal ağlar çıktıklarında daha çok bir tüketici hizmeti olarak görülüyordu. Fakat birkaç yıl içinde çok daha geniş bir kesim tarafından kullanılmaya başlandı. Microsoft da bu gelişimi fark etti ve sosyal ağlar üzerinden gerçekleşen açık, şeffaf iletişimin sadece kişisel yaşamda değil, iş yaşamında da fırsat ve verimliliği beraberinde getirebileceğini temel alan bir strateji kurguladı. Böylece yeni bir iş çözümü kategorisi, ‘Kurumsal Sosyal Ağ’ doğdu.
İkinci ihtiyaç, kişiden kişiye tavsiye ve davet ile yayılacak bir kurumsal hizmetin yapılabileceğine olan inancın yüksek olmasıydı. Kurumsal sosyal ağın amacı çalışanlara söz hakkı vermek olduğuna göre, bu işe öncelikle kullanıcıların kullanacakları çözüm ile ilgili fikirlerini söyleyerek başlamalarının uygun olacağını düşündü. Böylece Yammer ile herhangi bir çalışana üye olma, ürünü ücretsiz kullanma ve çalışma arkadaşlarıyla paylaşma hakkı verdi. Çözümü övmek yerine satın almadan önce denemeye teşvik ederek, şirketlerdeki satın alma kararının deneyime bağlı olarak gerçekleşmesine zemin hazırladı ve günümüzdeki yaygınlığına ulaştı.”

“Mobil ve bulutu öncelikli olarak düşünmekte geç kaldık”

“Microsoft, öncelikli olarak mobil ya da bulut ortamlarını düşünmekte geç mi kaldı?” sorumuzu yanıtlayan Spataro, “Evet, geç kaldı. Ancak bu piyasa öyle değişken ki geride olan çok çabuk öne geçebilir, önde olan son sıraya düşebilir. Yeni CEO’muz Satya Nadella ile vizyonumuzu genişleterek daha hızlı bir dönüşüm sürecine girdik” diye sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:974

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics