Bilişim Dünyası 03 ARALIK 2012 / 12:17

Kurumsalda ‘en doğruyu’ seçmenin yordamı

Türkiye ekonomisinin hızlı gelişimi, uluslararası yapıları Türkiye’ye çekiyor. Bunlardan en yenisi, ana çalışma alanı şirketlerin BT ihtiyaçlarını belirlemek ve en iyi çözümü seçerken, risk ve maliyetlerini azaltmayı hedefleyen Technology Evaluation Centers (TEC). Seçim hizmetleri konusunda endüstri lideri olarak görüldüklerini belirten TEC Kanada CTO’su Mehdi Aftahi, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun. TEC bünyesindeki değerlendirme merkezleri; kullanıcılara iş ihtiyaçları üzerine kendi önceliklerini ve önceden tanımlanmış gereksinim setlerini kullanarak belirlemelerine imkan veren portallar. Burada kullanıcılar, projeleri veya kurumlarıyla ilgili en önemli ihtiyaçlarını tanımlayarak kullanıma başlıyor. Bundan sonrasını ise Aftahi şöyle anlattı: “TEC Advisor (değerlendirme merkezleri altyapısı) üretici ve ürünleri filtreleyerek, ürünlerden bir kısa liste oluşturur. Kullanıcılar bu ürünler üzerine analiz yapabilir, ihtiyaçlarıyla karşılaştırırken, güçlü ve zayıf yanlarını görebilirler. Değerlendirme merkezleri; uygulama alanları ve endüstriye göre sıralanıyor. Bunlar yazılım tipi değerlendirme merkezleri ve kullanıcıya da araştırma, değerlendirme ve Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) ve Ürün Ömrü Yönetimi (PLM) gibi kurumsal yazılımları seçmeye yardımcı olacak kaynakları sağlar.”
Türkiye pazarının potansiyelinin, TEC iş modeli açısından benzersiz olduğunu söyleyen Aftahi’ye göre, bir taraftan hızla büyüyen sanayi ve yeni iş süreçlerin benimsenmesi, diğer taraftan çoğu Türkiye dışında tanınmayan yerel çözüm sağlayıcıların sayılarındaki artış bunda pay sahibi. TEC Türkiye, Kanada merkeze bağlı. Platform ve teknik bilgi birikimi ise zamanla transfer edilecek. Aftahi, “TEC Türkiye, TEC merkez veritabanını kullanacak ve ona katkıda bulunacak. Bu ayrıca, Türkiye dışında faaliyet göstermek ve iş almak isteyen Türk sağlayıcılar için de fırsatlar sunacak” dedi. TEC Türkiye’nin kısa vadede hedefi, Türkçe internet sitesinin duyurulmasından sonra, siteyi yerel içerikle zenginleştirmek. Aftahi bunu da işbirlikleriyle yapabileceklerini söyledi. Bir taraftan da, değerlendirme merkezlerinin açılması ile, yerel tedarikçiler ve hizmet sağlayıcılarla karşılaştırma yapma imkanı sunulacak. Aftahi uzun vadede vizyonlarını ise, ‘yazılım alım ve tedarikçi karar vericiler için Türkiye’de fiili bir platform olmak’ şeklinde özetledi.

Tarafsız bir platform

TEC, geniş bir ürün yelpazesine sahip. Satıcı hizmetleri başlığında Aftahi, veritabanlarında bulunan ve Türkiye pazarına uygun bilgileri Türkçe portala aktaracaklarını söyledi. Ayrıca yeni satıcılar, yerel veya küresel şirketlerin Türkiye iş ortakları da veritabanına eklenecek. Tarafsız bir platform ve hizmetler bütünü sağladıklarına işaret eden Aftahi, herhangi bir satıcı veya hizmet sağlayıcıyı diğerinin üstüne koyamayacaklarının altını çizdi. Aftahi ekledi: “TEC portalı tüm kullanıcılar ve hizmet sağlayıcılara açıktır.” Türk şirketlerinin bu yapıya ulaşması portal üzerinden veya bilgi@tec-centers.com adresine gönderecekleri e-posta ile olabilecek. Aftahi, yakında İstanbul’da, kendilerine Türkiye BT sektörü yetkilileri ile tanışma fırsatı verecek bir dizi etkinlik düzenlemeyi planladıklarını da hatırlattı.
ETİKETLER : Sayı:898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics