Bilişim Dünyası 04 ŞUBAT 2016 / 14:47

Latin Amerika’da programatik satın alma iki katına çıkacak

Çevrimiçi reklamcılık Latin Amerika’da hızla büyüyor. Geçtiğimiz yıl bölgedeki reklam harcamaları 7 milyar dolara ulaştı ve bölge de küresel bazda en hızlı büyüyen noktalardan biri oldu.

2014 yılında LATAM’da toplam display harcamalarının yüzde 35’i programatik üzerinden gerçekleşirken, Magna Global Intelligence’ın verilerine göre bu rakam 2018 yılında yüzde 61’e yükselecek. Gerçek zamanlı açık artırma (RTB) sisteminin kullanımında da 2014 yılında yüzde 7’lik payın, 2018’de yüzde 23’e çıkması bekleniyor.
Avrupa merkezli RTB House da, pazarlama profesyonellerine sunduğu programatik çözümlerle hızla büyürken Endonezya, Malezya, Tayland ve Singapur’u kapsayan Asya açılımının ardından şimdi de Latin Amerika’da faaliyet gösteriyor.

Reklam harcamalarında Brezilya ön sırada 
RTB House Bölge Direktörü Ömer Aras, LATAM’daki programatik çözümlerin kullanımındaki artışın, dünyanın birçok bölgesindeki sebeplere benzediğini dile getirdi. Buna göre; hangi bölgede olursa olsun reklamverenler, kendi ihtiyaçlarına özel terzi usulü çözümlerle karşılaşmak istiyor. Latin Amerika’nın en büyük pazarı Brezilya’da 2015 yılında 20 milyar dolara ulaşan toplam reklam harcamalarının 2018 yılında 30 milyar dolara çıkması bekleniyor. Brezilya’da toplam display harcamalarının neredeyse yarısını ise programatik harcamalar oluşturuyor.
Akıllı telefon uyumunun yüksek olması, Latin Amerika’daki programatik satın alma beklentilerinin de yüksek olmasını sağlıyor. Gelecek 3 yıl içerisinde Latin Amerika’nın dünya çapındaki akıllı telefon kullanıcılarının yarısına sahip olacağı öngörülüyor. Anlık konum verileri, daha detaylı ve içgörüye sahip olunabilecek kullanıcı davranışlarını takip etme olanağı web tabanlı kampanyaların ötesinde seçenekler de sunuyor.

Herkes sosyal ağ dünyasında
Bölgedeki sosyal medya kullanımındaki yükseliş de programatik satın almanın önemini artırıyor. Latin Amerikalı internet kullanıcılarının yüzde 95’inin en az bir sosyal medya üyeliği bulunuyor ve ayda 10 saatini sosyal medyada geçiriyor. Kişiselleştirilmiş sosyal reklamlar, mobil veriler ve gerçek zamanlı kampanyaların bir araya gelmesiyle birlikte doğru marka mesajlarının doğru zamanda doğru kullanıcılara ulaşması sağlanıyor.
Programatikteki artış, akıllı telefon penetrasyonu ve sosyal medya penetrasyon oranları Latin Amerika’daki kullanıcılara ulaşmayı kolaylaştırıyor.

 
ETİKETLER : RTB House

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics