Bilişim Dünyası 28 MART 2014 / 10:37

Lenovo için “Oyun Yeni Başlıyor”

Lenovo, 2013’ü yıldan yıla yüzde 52,4 büyüme ve yüzde 13,1 pazar payına ulaşarak tamamladı. Lenovo, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl başlattığı yeniden yapılanma stratejisinin sonucunda hem bilgisayar pazarının hem de dizüstü bilgisayar pazarının açık ara birincisi oldu.


Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı
ise Lenovo’nun yükselişi ile ilgili şu bilgileri verdi: “Lenovo, güçlü stratejisi, takım ruhu, tüketici ihtiyaçlarını okumadaki yeteneği, inovasyon ve verimlilik arasında kurduğu denge ile 2013 yılını zirvede tamamladı. Türkiye’de son çeyrekte (Ekim-Kasım-Aralık 2013) pazar payımızı yüzde 17.3’e çıkardık. Yüzde 21.8 küçülen pazarda yüzde 48.5 büyüdük.

Özellikle yenilikçilik ve yaratıcılık konusunda parladığımız bir yıl doldu. Lenovo, IDC raporuna göre son çeyrekte yüzde 18,5 pazar payı ile dünyadaki liderliğini sürdürürken, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl başlattığı yeniden yapılanma stratejisinin sonucunda hem PC pazarının hem de dizüstü bilgisayar pazarının açık ara birincisi oldu. Lenovo, çeyrek dönemde 32,6 milyon cihaz siparişi aldı, başka bir deyişle saniyede yaklaşık beş Lenovo cihaz satışımız oldu.”

Lenovo’nun başarısını bir süre önce duyurulan akıllı telefon pazarında da tekrarlayacağından emin olduğunu dile getiren Lenovo Türkiye Genel Müdürü Gülfem Çakmakçı sözlerine şöyle devam etti:

“Bilgisayar ve tablet bilgisyarar lider olduğumuz bir yılı daha geride bırakıyoruz. Bugün satılan her 5 üründen birinin Lenovo olduğunu görüyoruz. Tüketici tarafında hızlı büyümemiz bizi mutlu ediyor. Satın almalar ve birleşmelerle Lenovo yeni bir oyun başlatıyor. Tamamen ülkeden ülkeye farklılık gösteren stratejilerle ilerleyeceğiz. 2014 yılı sonunda Lenovo akıllı telefon pazarında da güçlü bir şekilde yerini alacak. Kısa bir süre önce duyurduğumuz Motorola satın almasıyla akıllı telefon pazarına giriş yapacağız. Telefon pazarında her fiyat bandında ürün getirmeyi hedefliyoruz. Yine IBM Server satın alması da PC+ stratejimiz için mükemmel sonuçlar doğuracak.   Kısacası Lenovo için henüz yeni başlıyor diyebiliriz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics