Bilişim Dünyası 03 NİSAN 2014 / 10:35

Lisans bedelinde inç farkı

Microsoft, 2-4 Nisan tarihleri arasında ABD’nin San Fransisko şehrinde gerçekleştirilen Build geliştiriciler konferansında, Windows Phone 8.1 ve Windows 8.1 Update güncellemeleriyle gelen yenilikleri ve birleştirilmiş geliştirici platformuna dair detayları paylaştı. Konferansta ekran boyutu 9 inçten daha küçük tablet ve akıllı telefonlar geliştiren OEM ve ODM iş ortaklarından Windows işletim sistemi lisans bedeli alınmayacağı da açıklandı.

Microsoft’un duyurduğu ve geliştiricilere özgü fırsatlar sunan yenilikler arasında farklı cihazlara yönelik platformların ortak kullanımı, birleştirilmiş araç kiti, Windows ve Windows Phone mağazalarında altyapının ortak hale getirilmesi ve birlikte çalışmaya dair yenilikler yer alıyor. Konferansta ayrıca Nokia’nın Windows Phone 8.1 ile çalışacak üç yeni Lumia modelinin duyurusu yapıldı. Bunlar şirketin yeni amiral gemisi olan Lumia 930, uygun fiyatlı Lumia 635 ve ilk çift SIM kartlı Lumia olan Lumia 630 olarak sıralandı.

Cortana dünyaya yayılacak

Microsoft, etkinlikte Windows Phone 8.1 sürümüyle birlikte gelen ve Halo oyunundaki ünlü karakterden ilham alan Cortana isimli sesli kişisel asistanın tanıtımını gerçekleştirdi. Gücünü Microsoft’un Bing arama motorundan alan Cortana, kendisiyle kurulan etkileşimi takip ederek gerçekleştirdiği davranış analiziyle zaman içinde tercihlerinizi öğrenebiliyor ve daha kişisel bir etkileşim kurabiliyor. Cortana ilk aşamada ABD’deki kullanıcılara beta olarak sunulacak. 2014’ün ikinci yarısında İngiltere ve Çin’de kullanıma girecek olan Cortana, diğer bölgelerde 2015 yılında kullanılabilir hale gelecek. Windows Phone 8.1 ile gelen diğer yenilikler arasında telefonunuza gelen tüm bildirim ve uyarıları bir bakışta görebilmenizi sağlayan Action Center ve veri kullanımı, batarya durumu, depolama alanı gibi bilgileri takip etmenizi sağlayan Senses uygulama seti yer alıyor.

Windows Phone 8.1, tüm mevcut Windows Phone 8 cihazlarıyla uyumlu olacak ve önümüzdeki aylarda Windows Phone 8 cihazlarına otomatik güncelleme yoluyla dağıtılmaya başlanacak. Nisan ayından itibaren satılan yeni cihazlarda Windows Phone 8.1 yüklü olarak gelecek. Kayıtlı geliştiriciler, Nisan ayının ilerleyen günlerinde geliştirici programının bir parçası olarak cihazlarını Windows Phone 8.1’e güncelleyebilecek.

Kolay kullanım ve çeşitlilik

Microsoft, düzenli güncellemelerle sunduğu ürünlerin fonksiyonlarını zenginleştirme anlayışının bir parçası olarak Windows 8.1 Update güncellemesinin de hazır olduğunu duyurdu. Bu yeni güncellemeyle Windows 8.1 çok daha fazla cihaz üzerinde çalışacak.

Güncellemeyle gelen kurumlara özgü yenilikler arasında Internet Explorer 11 tarafından sunulan Internet Explorer 8 uyumluluğunun iyileştirilmesi, genişletilmiş mobil yönetim fonksiyonları, alışıldık yönetim araçlarıyla işletim sisteminin ve iş uygulamalarının kurulumunun kolaylaştırılması yer alıyor.

Mevcut Windows 8.1 kullanıcıları Windows 8.1 Update sürümünü Windows güncellemesi aracılığıyla ücretsiz olarak edinebilecekler. Windows 8 kullanıcıları için güncelleme, Windows Mağazası üzerinde 8 Nisan 2014’ten itibaren ücretsiz olarak sunulmaya başlanacak.

İşletim sistemi lisansı ücretsiz

Microsoft’un Windows iş modeli, çok daha ucuz akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların üretimine olanak sağlamak üzere dönüşüm geçiriyor. Bu anlayışın bir parçası olarak Microsoft donanım iş ortaklarına 1 yıllık Office 365 aboneliğinin dahil olduğu Windows işletim sistemi lisansının ücretsiz olarak sunulacağını duyurdu.

Bunun yanı sıra, Windows 8.1 Update ile gelen iyileştirmeler sayesinde donanım iş ortakları artık kullanıcı deneyimini etkilemeden 1 GB sistem belleğine ve 16 GB sabit disk alanına sahip düşük maliyetli cihazlar üretebilecekler. Microsoft, iş ortaklarıyla ortaya koyduğu ortak çalışma ile tüketicilere düşük maliyetli cihazların da yer aldığı geniş seçenekler sunacak.

Microsoft, Build konferansında doğal kontrol arayüzlerini kullanan Windows uygulamaları geliştirmek isteyenler için önümüzdeki yaz hazır olması beklenen Kinect for Windows v2 ile ilgili planlarını da paylaştı. Yeni Kinect algılayıcısı ve uygulama geliştirme seti, ilk kez Kinect algılayıcısını kullanan Windows Mağazası uygulamalarının hazırlanmasının yolunu açacak.

Kinect for Windows v2 algılayıcısı hareketleri ve tepkileri çok daha hassas biçimde algılayabiliyor. Reflexion Health ve Freak’n Genius gibi iş ortakları, Kinect for Windows v2 geliştirici ön programı üzerinde halihazırda çalışmaya devam ediyor.

 
ETİKETLER : Microsoft

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics