Bilişim Dünyası 25 HAZİRAN 2014 / 10:35

Lisanssız yazılım kullanımı azalıyor

 BSA anketi son yıllarda lisanssız yazılım kullanımındaki azalış eğiliminin tutarlı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor.

 Türkiye'de 2011 - 2013 arasında lisanssız yazılım kullanım oranında yüzde 2’lik bir düşüş kaydedildi. BSA Küresel Yazılım Anketi tarafından bugün açıklanan bulgular, işletmelerde etkili yazılım yönetimi uygulamalarına olan gereksinimin altını çiziyor.

Lisanssız korsan yazılımın büyük riski kötü amaçlar için kullanılan yazılımdan kaynaklanan güvenlik tehditleri olarak gösterildi. Bilgisayar korsanlarının eylemleri ve veri kaybı kullanıcıların belirgin endişeleri arasında yer alıyor. 2013 yılında Türkiye’de kişisel bilgisayarlarda korsan yazılım oranının % 60 düzeyinde gerçekleştiği bildirildi.

BSA Başkanı ve CEO’su Victoria Espinel “Birçok kişi sistemlerinde tam olarak hangi programların kurulu olduğunu bilmiyor. Bunun değişmesi lazım. Kuruluşlarının gerçek duruma uygun bir şekilde lisansa bağlanmış yazılım kullanmalarını sağlamak için, yöneticilerin ve idarecilerin atabilecekleri basiretli adımlar var.” diyor.

BSA Küresel Yazılım Anketi, iki yılda bir BSA için IDC tarafından yapılıyor ve IDC şu ana kadar yaklaşık 22,000 kişisel ve iş bilgisayarı kullanıcısı ve 2,000’i aşkın BT yöneticisi dahil olmak üzere, 34 pazardaki bilgisayar kullanıcılarını ankete tabi tuttu. Bulgular arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 • Türkiye’de uygun lisanslama olmadan kurulan bilgisayar yazılımı oranı, 2011’e göre yüzde -2 puan azalarak 2013’de %60 olarak gerçekleşti. Lisanssız yazılımın toplam ticari değeri 1,077.72 Milyon TL oldu.

 • Dünyadaki bilgisayar kullanıcıların lisanssız yazılım kullanmamak için belirttikleri temel neden, kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanan güvenlik tehditlerinden kaçınmak. Lisanssız yazılım ile ilişkilendirilen riskler arasında, küresel olarak kullanıcıların % 64’ü bilgisayar korsanlarının yetkisiz erişimini temel bir endişe olarak belirttiler ve %59’u veri kaybını gösterdi.

 • Dünyadaki BT yöneticileri, lisanssız yazılımın zarar verebileceği konusunda haklı endişeler ifade ediyorlar ama onların yarıdan azı şirketlerinin yazılımının uygun bir şekilde lisansa bağlandığından emin olduklarını söylüyor.

 • Türkiye’deki firmaların sadece %33’ü, uygun bir şekilde lisansa bağlanmış yazılım kullanımını gerektiren yerleşik yazılı politikalara sahip.


BSA Başkanı ve CEO’su Espinel “Lisanssız yazılım kullanımını engellemek örgütsel bir yönetişim meselesidir ve bu çalışma açık bir iyileştirme ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Tamamen uyumlu olmasını sağlamak için her hangi bir firmanın atabileceği temel adımlar vardır. Örneğin, lisanslı yazılım kullanımı konusunda resmi bir politika belirleme ve özenli kayıtlar tutma gibi. Firmalar, uluslararası olarak kabul edilmiş kuralları izleyen daha güçlü yazılım varlık yönetimi programlarını uygulamayı da düşünmeliler. Bu yazılım varlıkları yönetimi (SAM) programları, ağ üzerinde neyin kurulu olduğunu tam olarak gösteren yeterli kontrollerin varlığını sağlayarak önemli değerler sunabilir. Bu, örgütlerin güvenlik ve operasyon risklerinden kaçınmalarına yardımcı olur ve kullanıcıları için doğru sayıda lisansları olmasını sağlar” diyor.

BSA’nın Küresel Yazılım Anketi’nin diğer bulguları arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 • Uygun lisanslama olmadan bilgisayar yazılımının küresel kurulum oranı, lisanssız yazılım kullanımının en yaygın olduğu gelişen ekonomiler kullanımda olan tüm bilgisayarların artan bir çoğunluğunu oluşturmaya devam ederken, 2011’de yüzde 42’den 2013’de yüzde 43’e yükseldi,

 • Lisanssız bilgisayar yazılımı kurulumlarının küresel olarak ticari değeri, 2013’de toplam 62.7 milyar dolara ulaştı.

 • Lisanssız bilgisayar yazılımı kurulumu genel oranının en yüksek olduğu bölge, 2013’de yüzde 62 ile Asya-Pasifik oldu. Bu, 2011’e göre 2 yüzde puanlık bir yükselişi temsil ediyor ve lisanssız kurulumların ticari değeri de 21 milyar dolara ulaşıyor.

 • Orta ve Doğu Avrupa lisanssız yazılım kurulumlarında yüzde 61 ile ikinci en yüksek orana sahip oldu ve onu yüzde 59 ile Güney Amerika ve yine yüzde 59 ile Orta Doğu ve Afrika izliyor.

 • Kuzey Amerika, yüzde 19 ile lisanssız yazılım kurulumlarında en düşük bölgesel orana sahip olmaya devam ediyor ama bu yaklaşık 10.9 milyar dolar tutarında önemli bir ticari değer oluşturuyor.

 • Batı Avrupa’daki oran 2013’te üç puan düşerek yüzde 29 oldu ve bunun ticari değeri 12.8 milyar doları buldu.

 • Avrupa Birliği’nde, oran 2013’te iki puan düşerek yüzde 31 oldu ve bunun ticari değeri 13.5 milyar dolar oldu.


BSA Küresel Yazılım Anketi, bağımsız teknoloji araştırma firmalarından birisi olan IDC tarafından yürütülmüştür.
ETİKETLER : BSA

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN