Bilişim Dünyası 08 MART 2013 / 11:24

Lisanssız yazılım zarar ettiriyor

Lisanssız yazılım kullanımı yalnızca şirketlerde maddi kayıplara yol açmıyor, aynı zamanda vergi kaybına ve bazı sektörlerde istihdamın azalmasına bağlı olarak ülke ekonomisine zarar veriyor. Perakendeciler, sistem bütünleştiricileri, teknik destek firmaları ve diğer bağımsız yazılım geliştiriciler dahil olmak üzere, bundan yazılım ekosistemindeki bütün şirketler zarar görüyor.

2012 yılında EMEA bölgesinde lisanssız yazılım kullandığı tespit edilen iş yerlerinin toplam mali kaybı 16,5 milyon dolar oldu. Lisanssız yazılım kullanımı lisans harcamalarından kaçınmak için başvurulan bir yol olmakla birlikte aslında büyük risk taşıyor.

BSA’nın küresel korsan yazılım araştırmasında elde edilen son veriler, lisanssız yazılım kullanımının yüzde 10 oranında azaltılmasının, 2013 yılında yeni ekonomik faaliyetlere 108 milyar avro kazandıracağını ortaya koyuyor. Bunun karşılığında ileri teknoloji mesleklerinde 500 bin kişilik bir istihdam kaynağı yaratılacak ve devletler 2013 mali yılı sonunda 24,3 milyar dolar avro vergi kazancı sağlamış olacaklardır.

BSA Türkiye Direktörü Semih Sağman konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yılda, BSA lisanssız yazılımlarla ilgili yasal takip çalışmalarını hızlandırdı. Ancak, Türkiye’deki bazı şirketlerde bilinçli ya da bilinçsiz olarak lisanssız yazılım kullanımı devam ediyor. Bilgisayarlara kurulan lisanssız yazılımlar, korsan kopya çoğaltmak veya internetten korsan yazılım indirmek gibi çeşitli yöntemlerle elde ediliyor. BSA Türkiye üyeleri, bu bakış açısından hareketle, 2012 yılında yasal takip programını kararlılıkla uyguladılar. BSA olarak lisanslı yazılım kullanımının önemi ve lisanssız yazılım kullanmakla ilgili mali riskler ile prestij kaybı konusunda kamuoyunu bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlerimizi de sürdürüyoruz. Kamuoyunu ve meslek profesyonellerini bilinçli yazılım kullanımında bilgilendiriyor, yazılımların bu şekilde doğru kullanılmasının aynı zamanda kaynak tasarrufu anlamına geldiğini anlatıyoruz.”

“Bu sonuçlar güçlü bir mesaj veriyor. Türkiye’deki şirketlerin bilgisayarlarına lisanslı yazılımlar kurması ve kullanması gerekiyor. Aksi takdirde, iş yerleri için gereken yazılım ürünlerinin lisans maliyetine ek olarak yasal yaptırımlarla karşılaşabilir ve avukat masraflarını karşılamak zorunda kalabilirler.”
ETİKETLER : Semih Sağman

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics