Bilişim Dünyası 29 TEMMUZ 2011 / 16:10

Lise öğrencileri robot yapmayı öğrendi

Özyeğin Üniversitesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği RoboKamp 2011, 9 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen robot yarışı ve ödül töreniyle sona erdi. Toplam 24 lise öğrencisinin iki hafta boyunca robot yapımı konusunda gördüğü eğitim sonrası düzenlenen yarışmada Türkiye’nin yeni yetenekleri ortaya çıktı. “Hız” ve “tasarım” başlığı altında iki kategoride düzenlenen yarışmanın birincileri Ümraniye Anadolu Lisesi, Çağrıbey Anadolu Lisesi, İzmir Özel Işıkkent ve Nakipoğlu Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu gruptan çıktı.
İlki bu yıl gerçekleştirilen RoboKamp’ın iki haftalık kamp süresi boyunca öğrenciler elektronik, mekanik ve programlama konusunda temel bilgi sahibi olarak mühendislik yeteneklerini geliştirme olanağı  buldu.
Öğretim üyelerinin verdiği eğitimlerin ana kavramını ise bu yıl “çizgi izleyen minyatür robot” yapımı oluşturdu. Öğrenciler, kendilerine verilen eğitim ve parçalar aracılığıyla siyah zemin üzerine çizilmiş beyaz bir çizgi üzerinde giden robotlar tasarladılar. Kamp süresince tasarlanan robotlar önce antreman pistinde yarıştırıldı. Bu sayede robotlarını test edip mükemmel hale getiren öğrenciler, gerçekleştirilen final yarışında maharetlerini davetliler, ÖzÜ akademisyenleri ve medya mensupları önünde sergilediler.
ETİKETLER : Sayı:832
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN