Bilişim Dünyası 09 ŞUBAT 2016 / 16:19

Liseler arası 3D yazıcı atölyesi ve yarışmaya geri sayım

“3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması” ile Darüşşafaka, bu yıl ilk defa düzenleyeceği etkinlikle lise öğrencilerinin temel 3D yazıcı eğitimi aldıktan sonra, tasarlamması ve üretmesini sağlayacak. Yarışma ile 3D teknolojisi, gençlerin yenilikçi çözümler üretme yeteneğine ışık tutacak.
Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nın 3Durak, Sigma3D, Zaxe ve Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası işbirliğiyle düzenleyeceği 3D Yazıcı Atölyesi ve Yarışması, İstanbul’dan lise öğrencilerinin katılımıyla 5, 6 ve 12 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.
3D yazıcıların kullanımı konusunda öğrencilere farklı becerilerin kazandırılması ve yazıcıların sosyal faydaya dönük konularda kullanımının arttırılması amacıyla düzenlenecek olan atölye ve yarışmaya okullar için son başvuru tarihi ise 12 Şubat. 
Okullar atölye ve yarışmaya 5’er kişilik takımlar halinde katılabiliyor. Ön eleme sonunda belirlenen 15 okulun katılacağı atölye ve yarışmanın ilk gününde takımlar, 3 boyutlu yazıcılarla tanıştırılarak uzmanlardan girişimciliğe, tasarıma ve modellemeye giriş eğitimleri alacak. Bir günlük eğitimin ardından, takımlardan kendilerine verilen görev çerçevesinde çalışmaları ve bunu bir iş fikrine dönüştürerek 3 boyutlu yazıcı yardımıyla tasarım yapmaları istenecek.
Takımlar, tasarım ve iş fikirlerini 12 Mart’ta jüri üyelerine sunacak. Takımların bu çalışmaları, yarışmanın ölçütleri doğrultusunda jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek dereceye giren okullar ödüllendirilecek. Detaylar ve başvuru adresi www.3dyaziciatolyesi.com.