Bilişim Dünyası 11 NİSAN 2010 / 18:00

Logo 2010’dan ümitli

Logo, 2009 finansal sonuçlarını ve içinde bulunduğumuz yıl için planlarını bir toplantıyla açıkladı. Logo İcra Kurulu Başkanı Ali Güven ve Mali ve Hukuki İşlerden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Gülnur Anlaş’ın birer konuşma yaptığı toplantıda, şirketin yeni dönem projeleri de paylaşıldı.
Logo’nun konsolide net satış gelirleri 2009 yılında toplam 13 milyon 975 bin 138 TL olarak gerçekleşti. Bu rakam bir önceki yıl 21 milyon 965 bin 352 TL olarak gerçekleşmişti. Toplantıda yapılan açıklamaya göre; yurtiçi ve yurtdışı pazar koşullarına paralel olarak satışlarda bir önceki yıla oranla bir düşüş kaydedildi. Buna karşın satış gelirleri yılın üçüncü çeyreğinden itibaren 2008’e göre artma sürecine girdi. 2009’un üçüncü çeyreğinde 2008’e göre yüzde 31, dördüncü çeyreğinde yüzde 14 büyüdü.
Şirketin orta ölçekli şirketlere yönelik ürün satışları yüzde 10, proje grubu satışları yüzde 67 büyüme gösterdi. Diğer yandan Logo’nun küçük boy işletmelere yönelik ürünlerde ve yurtdışı satışlarında önemli düşüşler yaşandığı kaydedildi.
Yurtdışı satışlar konusuna değinen Logo İcra Kurulu Başkanı Ali Güven, “2006 yılından sonra Dubai tarafında ciddi yatırımlar yaptık. Dubai’nin krizde büyük darbe yemiş olması bizim buradaki faaliyetlerimizi de etkiledi” dedi. 2010 birinci çeyrekte 2009 birinci çeyreğe göre çok ciddi anlamda büyüme kaydettiklerini açıklayan Güven, yurtdışı çalışmalarının sürdüğünü; bu kapsamda İranlı teknoloji gruplarından Nafis Holding ile İran pazarına yönelik bir işbirliği gerçekleştirdiklerini aktardı. Logo, benzer bir işbirliğini Dubai’de gerçekleştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. 2010 yılında satış gelirlerinde yüzde 20’lik büyüme hedeflerinin olduğunu belirten Güven, “Periyodik gelirlerde ise yüzde 73 gibi bir hedef var önümüzde. Bilişim alması, sahip olması, kullanması ve bırakması kolay bir araç olmalı. Dolayısıyla biz bütün pazara gidiş modelimizi yıllar bazında periyodiğe çevireceğiz” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics