Bilişim Dünyası 10 ARALIK 2015 / 15:29

Malezya ile güçlü bilişim köprüsü tüm taraflar için verim sağlıyor

Türkiye ve Malezya arasında bilişim sektöründeki işbirliği fırsatlarını araştırmak, Malezya bilişim ürünlerini ve servislerini Türkiye’deki ilgili sektörlerde teşvik etmek, aynı zamanda iki ülke arasındaki mevcut iş ilişkilerini de geliştirmek bu başlıkta kapsamlı görüşmeleri beraberinde getirdi. Bu amaçla oluşturulan heyet daha çok güvenlik ve takip sistemleri, bulut bilişim, çevrimiçi bilgi dağıtımı, kapsamlı veri yönetimi, havalimanı yönetim sistemleri, iş zekası ve analitiği üzerine uzmanlaşmış firmalardan oluşuyor.
Heyetin ziyaretini 9-10 Aralık 2015 tarihleri arasında ACI Airport Exchange Konferansı ile eşzamanlı olarak düzenledikleri bilgisini veren MATRADE Türkiye Direktörü Idzham Abdulhamid, heyetteki firmaları İstanbul’un yeni havalimanı İGA Havalimanı bünyesinde ortaya çıkacak iş fırsatlarıyla buluşturmayı da amaçladıklarını vurguladı. Malezyalı firmaların ürün ve hizmetlerini sergileyerek İstanbul ve dünyanın diğer havalimanı sektöründeki iş fırsatlarıyla buluşabilmesi için bir platform hazırladıklarını söyleyen MATRADE Elektrik-Elektronik ve Bilişim Direktörü Sharimahton Mat Saleh, ayrı bir platformda Türk bilişim sektörü temsilcileriyle birebir görüşmeler organize ederek işbirliği imkanlarını araştırmalarını sağladıklarını da hatırlattı.
Öte yandan, ayrı bir platformda 8 Aralık’ta Hilton İstanbul’da düzenlenen ikili iş görüşmeleri programında Türk ve Malezyalı bilişim firmaları arasında 135 görüşme organize ediliirken, bu görüşmeler sonunda yaklaşık 65 milyon dolarlık iş potansiyeli ortaya çıkartıldı. Abdulhamid bu potansiyelir 10 milyon dolarlık kısmının yazılım, 50 milyon dolarlık kısmının kamera ve güvenlik takip sistemleri, 5 milyon dolarlık kısmının ise akıllı kart uygulamaları üzerine ortaya çıkarıldığı bilgisini paylaştı.
 
Haberimizin detayları gelecek günlerde BThaber gazetemizde yerini alacak.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics