Bilişim Dünyası 26 ŞUBAT 2012 / 17:47

Malezyalı Astronot Türkiye’de

Türksat’ın davetlisi olarak Türkiye’de bulunan Malezyalı Astronot Dr. Seikh Muszaphar Shukor, 15 Şubat günü Ankara JW Marriott Hotel’de, 16 Şubat günü ise İstanbul Teknik Üniversitesi’de “Uzayda 11 Gün” adlı konferans verdi. Shukor, Türkiye’de de uzay çalışmaları ve astronotluk hakkında farkındalık oluşturulması amacıyla Türksat’ın uzay çalışmalarının bir parçası olarak Türkiye’ye davet edildi.
Konferansta Shukor, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) yaptığı bilimsel araştırmaları anlattı.

Çocukluk hayalini uzaya taşıdı
Uzaya gitmeyi “çocukluk hayali” olarak tanımlayan Dr. Shukor, küçükken babasının kendisine aldığı bilimsel yayınları yakından takip ettiğini belirterek, “Eğer gerçekten hayal ediyorsanız, başarmamanız için bir neden yoktur” dedi.
Ülkesi Malezya’nın Rusya ile yaptığı anlaşma gereğince, ülkesine tanınan bir kişilik astronot kontenjanı için 12 bin aday arasından seçildiğini vurgulayan Dr. Shukor, uzaya çıkana kadar yoğun eğitim aldığını ve dayanıklılık testlerinden geçtiğini bildirdi.
Rusya, ABD ve Ukrayna’da yapılan ön hazırlıkların yanı sıra, -45° sıcaklıkta Sibirya’da ağaç kestiğini ve Karadeniz’de dalış yaptığını söyleyen Dr. Shukor, dönme, sarsılma ve hız testlerine tabi tutulduklarını da sözlerine ekledi. Astronot adaylarının vücutlarında herhangi bir ameliyat izinin olmasının istenmediğini söyleyen Dr. Shukor, “Dişinizde dolgu dahi olmaması gerekiyor. Boy ve kilo limitleri var. İngilizce ve Rusça eğitim aldık. Ağır fiziksel ve psikolojik testlerden geçtik. Bizi yeryüzüne düştüğümüzde uzun süre hayatta kalabilmemiz için eğittiler” dedi.

Türksat öncü rol üstlenecek
Türksat Ankara Gölbaşı Yerleşkesi’nde şirket yöneticilerine ve çalışanlarına özel sunum yapan Malezyalı astronot Dr. Shukor, Türkiye’de uydu ve uzay çalışmaları alanında Türksat’ın öncü rol üstleneceğine inandığını söyledi

Kanser Hücreleri Üzerine Araştırma
Kendisinin ortopedi cerrahı olduğuna işaret eden Dr. Shukor, uzayda yerçekimsiz ortamda tıp alanında bir dizi deney ve inceleme gerçekleştirdiğini söyledi. Malezyalı astronot ayrıca bazı kanser çeşitlerinin tedavileri konusundaki çalışmalarda yol aldıklarını, çıkan sonuçları tamamlandığında dünya kamuoyu ile paylaşacağını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:860

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics