Bilişim Dünyası 19 EKİM 2015 / 09:27

Marka, tüketicide ‘an’ yakalamalı

Google tarafından Haziran 2015’te gerçekleştirilen “Önemli Anlar Türkiye Araştırması” sonuçlarına göre, günümüz tüketicileri için anlar çok önemli olduğu için markaların da başarı için ‘anı yakalaması’ gerekiyor. Araştırma kapsamında 'izlemek istiyorum', 'yapmak istiyorum', 'bulmam lazım' ve 'satın almam lazım' anları gibi farklı bireysel durumlara işaret eden ilginç veriler ortaya çıkıyor.
İzlemek istiyorum anları: Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 60'ı, ilgili araştırmanın yapıldığı haftadan önce eğlenmek ya da ilham almak için YouTube'u açmış.
Yapmak istiyorum anları: 35 yaşın altındaki internet kullanıcılarının yüzde 80'i öğrenmek istedikleri her şey hakkında YouTube'da bir video bulabileceğine inanıyor.
Bulmam lazım anları: İnternet kullanıcılarının yüzde 92'si bağlı bir cihazda, çevrimiçi veya çevrimdışı içerik veya reklamlar tarafından anında daha fazla bilgi aramaya yönlendiriliyor.
Satın almam lazım anları: Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 92'si belirli ürünler için alışveriş yaparken cihazlarını kullanmış. 

Fırsatlar, değerlendirilmeyi bekliyor
Araştırma sonuçları markalar açısından da söz konusu anları doğru değerlendirmenin sağladığı fırsatlara dikkat çekiyor:
Tercihleri şekillendirme: İnternet tüketicilerinin yüzde 71'i bir şirketin mesajının konuyla ilgili olmasının, markayla ilgili düşüncelerini etkilediğini kabul ediyor. Akıllı telefonlarında araştırma yapanların yüzde 63'ü cihazlarında o anda telefonlarından ilgili bilgiye ulaştıkları için normalde düşünmedikleri bir markayı satın almayı düşünüyor.
Kararları etkileme: Akıllı telefonlarında arama yapanların yüzde 54'ü cihazlarında o anda ilgili bilgiye ulaştıkları için normalde düşünmedikleri bir markayı gerçekten satın aldığını belirtiyor. Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 75'i mağazada cihazlarını son kullandıklarında bir ürün ya da hizmet hakkında internette buldukları bilginin, kararı da etkilediğini söylüyor.
 
 
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics