Bilişim Dünyası 09 KASIM 2015 / 02:00

Masaüstünde büyüme hız kazanacak

Citrix, 2 bin 600'ün üzerinde servis sağlayıcının Hizmet Olarak Masaüstleri (DaaS) pazarında büyüme, servis sağlayıcıların altyapı konusundaki adaptasyonu ve iş trendleri konusundaki bilgi ve görüşlerini paylaştıkları küresel 2015 Küresel DaaS Pazar Araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye’nin de aralarında olduğu 40 ülkedeki 500'den fazla Citrix servis sağlayıcısının yanıtlarıyla gerçekleştirilen araştırmada, küresel DaaS pazarında yüzde 71’lik büyüme öngörülüyor. 2016 yılında bulut adaptasyonunda yüzde 50’lara varan artış yaşanması da beklentiler arasında.
 
DaaS trendi; finans, imalat sanayi ve sağlık gibi birincil dikey pazarlarda güçlü varlığı ile ticari büyümeyi tetikliyor. Servis sağlayıcılar, komple çalışma alanları sunacak şekilde kendilerini dönüştürürken, aynı zamanda mobilite, dosya paylaşımı ve senkronizasyon gibi tekliflerin yanında Networking-as-a-Service (Hizmet Olarak Ağ İletişimi) yapısını da tekliflerine dahil ediyor.
 
Buluta geçiş, DaaS için fırsat
Citrix Servis Sağlayıcıları’nın ‘barındırılan abonelik lisans sayısında’ bir yılda yüzde 50 büyüme olduğu bildirilirken, araştırma barındırılan hizmetlerin aslında her türlüsünde güçlü bir büyüme olduğunu gösteriyor. 2015 anketi, servis sağlayıcıların DaaS sunma yaklaşımında gelişme olduğunu, ama aynı zamanda barındırılan mobil cihaz yönetimi, dosya paylaşımı ve senkronizasyonda yeni trendleri, barındırılan ağ iletişimi teklifleri konusunda da gelişmeyi ortaya koyuyor.
 
Bulutta büyüme öngörüsü, 2015 raporunun en önemli bulgularından birisi. 2014 yılında katılımcılar, bulutta Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) yapısına geçiş yapma planları olduğunu belirtmişti. Öte yandan, araştırmanın 2015 yılı sonuçları bulut tabanlı kaynaklara doğru yapılan hamlelerde daha güçlü sonuçlar ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 50'si, Haziran 2016 itibariyle DaaS için genel bulut yapısını kullanmaya başlamayı istiyor.
 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics