Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2015 / 13:08

Matbaa sektörü kabuk değiştiriyor

Teknolojik gelişmelerle kendini tamamen yenileyen matbaa sektörünün sayısallaşma yolunda olduğuna dikkat çeken Matbuu.com CEO’su Onur Afşar’a göre, gelenekçi bir meslek olan matbaacılığın, sayısal ortama taşınması kolay değil. Ama Avrupa ve ABD’de matbaacılığın dönüşümü ışığında, Türkiye’de de önümüzdeki 5 yıl içinde sürecin hızlanacağı, gelecek 10 yıl içinde bu mesleğin tamamen online sisteme dönüşeceği öngörülüyor.  Türkiye’de ‘web to print’ (W2P) sisteminin yaygınlaşması hedefiyle yaklaşık 4 yıldan bu yana internet üzerinden hizmet veren Matbuu.com’un bu yönüyle kullanıcılardan ve sektörden ilgi gördüğünü belirten Afşar, W2P sisteminin tüketici ve üretici için avantajlarını şöyle anlattı:

“Bir kartvizit için bile olsa kullanıcı istediği ürüne ulaşabilmek için matbaaya gitmek zorunda kalabiliyor. Özellikle Anadolu'da bu ihtiyaçları karşılayabilmek zor oluyor. Bu durum yalnızca tüketici için değil, aynı zamanda matbaacı için de iletişim açısından zorlu bir süreç. Klasik matbaa anlayışı ciddi bir masraf ve zaman kaybı olsa da, işler yakın zamana kadar bu şekilde yürüyordu.  Hızla değişen teknoloji bilgisayar kullanımındaki artış ile matbaa sektörü de kendini yenilemeye başladı.”

Zaman üçte bir oranında kısalıyor

W2P sisteminin iletişim ve ulaşım rahatlığı yanında, zaman avantajı da sağladığına değinen Afşar, Matbuu.com için 2 yıla yakın sürdürülen Ar-Ge çalışmaları ile daha hızlı çözümler ürettiklerini belirtti. Afşar, şunları söyledi:

"Online matbaa kurgumuz sayesinde, geleneksel matbaalardan 3’te 1 oranında kısa sürede işleri çözüyoruz. Normal matbaa bir işi 10 günde teslim ediyorsa, biz matbuu.com’ da 3 günde teslim ediyoruz. Süreyi kısaltırken, olası tüm hata ihtimallerini de minimuma indirmek için çalışıyoruz. Kullanıcılarımızın verdiği siparişin hatasız teslim edilebilmesi için farklı kontrol departmanları kurduk. Birinin gözden kaçırdığı hatayı, diğeri yakalıyor. Siparişe dayalı bir üretim bandına sahip olmamıza karşın, binde 5 hata payıyla yolumuza devam ediyoruz. Matbuu.com’da bulunan tüm ürünlere tasarımcı ve grafikerlerimiz yeni yüzler kazandırarak kendi ürünleri haline getirebiliyor. Şu anda 140 grafikerimiz içinde kendi tasarımlarını sattığı sayfamız var. Sistemimizde planladığımız yeniliklerle bu ‘kişiye özel sayfalar’, mağazalar haline dönüştürülüp satışa açılacak. Dernek, kulüp gibi topluluklar da kendi ürünlerini matbuu.com üzerinden mağazalarında sergileyip satabilecekler.”
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics