Bilişim Dünyası 14 MART 2010 / 18:00

MBIS’de uluslararası pazarlara yönelim yılı

MBIS yönünü uluslararası pazarlara çevirdi. Şirket, Azerbaycan, Mısır ve Suudi Arabistan olmak üzere toplam üç ülkede yeni iş ortaklıkları oluşturdu.

On yıl önce SAP Bilgi’den ayrılan beş danışmanın ortaklaşa kurduğu ve SAP’nin iş ortağı olarak çalışmalarını sürdüren MBIS, bugün SAP’nin Gold iş ortağı olarak hizmet vermeye devam ediyor. Geçen yıl yeni yapılanma çalışmaları ile ekibini büyüten şirket, yeni iş ortaklıklarını da hayata geçirdi.
2009 yılı yeniden yapılanma yılı oldu
MBIS Genel Müdürü Murat Tekmil, MBIS olarak 2009 yılının etkilerini öngördükleri ve kontrol edebilir bir seviyede yaşadıklarını belirtti. Geçmiş senelere göre küçük ölçekli şirketlerle daha az çalışsalar da 2008’de imzasını attıkları projelerin yılın olumsuz etkilerini azalttığını belirten Tekmil, yılı yüzde 30 civarı bir büyüme ile kapattıklarını ifade etti. 2009’u satış ve pazarlama yatırımları yaptıkları bir yıl olarak değerlendirdiklerini dile getiren Tekmil, şirket içinde de farklı iş modelleri için özel yapılanmaların ortaya çıktığını ve 70 kişilik kadrolarını da 100 kişiye çıkarttıklarını belirtti. Yaptıkları önemli adımlardan birinin de proje yönetiminde geliştirdikleri farklı yapı olduğuna dikkat çeken Tekmil, “Rakiplerimizden sıyrılabilmek adına farklı bir proje yapma biçimi yaratmaya ve onu oluşturmaya çalıştık. Biz proje yönetimini, projelerimizin kalite denetimini yapan danışmanlıktan ayrı bir departman haline getirdik. Bu departman genel müdüre bağlı olarak danışmanlık grubumuzun yapmış olduğu projeleri denetleyen bir yapıya büründü. Böylelikle biz yaptığımız projeyi denetleyen bir mekanizmayı yapılandırdık. Bu şekilde daha kaliteli sonuçlar ortaya çıkmaya başladı” dedi. Geldikleri noktada bu yolla verdikleri kalite güvence hizmetinin ötesinde yapabileceklerini araştırdıklarını belirtti. 2009’da kendileri için önemli bir başka gelişmenin de kurdukları yeni iş ortaklığıyla Türkiye’ye getirdikleri yeni bir yazılım markası olduğunu belirten Tekmil, “Bütünleştirme yazılımları oyuncusu Seeburger’in Türkiye’deki temsilcisi olarak hizmet vereceğiz” dedi.
Hedefte yurtdışı gelirlerini artırma var
MBIS olarak geçen süreçte özellikle madencilik, otomotiv, ilaç, petrogaz satış dağıtım gibi sektörlerde uzmanlık geliştirdiklerini belirten Tekmil, gelecek dönemde de bu projeleri artırmak istediklerini belirtti. Bu yıl için gündemlerinde yer alan çözümlerden birinin de Türkiye’deki ilk projelerini gerçekleştirdikleri SAP’nin çevre, sağlık ve iş güvenliği çözümü olduğunu belirten Tekmil, SAP yazılımlarından Business Objects’in kullanıldığı çimento sektöründe de projelerin devam ettiğini ifade etti. 2010’da geçen yıla göre daha hareketli bir yıl beklediklerini belirten Tekmil, yüzde 25’lik büyüme hedefiyle girdikleri 2010’un ilk çeyreğinde 2008’den 2009’a geçişe oranla daha yoğun bir proje akışının söz konusu olduğunu;  hedeflerinin üstüne çıktıklarını kaydetti. Tekmil, gelecek bir yılda yurtdışı pazarlardan elde ettikleri geliri yüzde 10-15’e; beş yıl içinde ise yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

MBISdeUluslararası açılımda Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri başı çekecek

MBIS olarak Türkiye dışındaki bölgelerde de iş fırsatları yakalama konusunda yeni adımlar attıklarını ifade eden Murat Tekmil, Ortadoğu, Kuzey Afrika Bölgesi ve Türk Cumhuriyetleri’nde iş fırsatları kovalamak üzere 2009’da harekete geçtiklerini belirtti. 2009’u bu anlamda hazırlık yılı olarak geçirdiklerini belirten Tekmil, “2010 yılı içinde daha somut adımlar atmış olacağız. Hedef pazarlarımızı Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetleri olarak belirlemiştik. Amacımız buralarda yerel iş ortaklarıyla potansiyel iş alanlarını belirleyerek ilerlemekti. Bu doğrultuda da çalışmalarımızı hızlandırdık. Şu anda Suudi Arabistan, Mısır ve Azerbaycan olmak üzere üç ülkede bu şekilde birlikte çalışabilceğimiz iş ortaklarımızı belirledik. Olası projeler için arayışlarımızı sürdürüyoruz” dedi. Tekmil’e göre bu bölgeler sektör açısından da ciddi fırsatları barındırıyor. Bu bölgelerde Türkiye’den gelen BT danışmanlarının proje birikimleri nedeniyle nitelikli iş gücü yarattığına dikkat çeken Tekmil, “Bu bir avantaj, biz de bu ülkelerde farklı sektörlere yönelik elde ettiğimiz bilgi birikimimizi aktarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
ETİKETLER : MBIS Murat Tekmil Sayı:762

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics