Bilişim Dünyası 27 NİSAN 2015 / 10:34

MEB 9. kez Uluslararası Robot Yarışması düzenliyor

Millî Eğitim Bakanlığı Uluslararası Robot Yarışması, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında; 13-15 Mayıs tarihlerinde Çanakkale’de gerçekleştirilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılından bu yana her yıl düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması’nın 9’uncusu; Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü ve TÜBİTAK ortaklığında gerçekleştirilecek ve yarışmanın teması ‘Çanakkale Zaferinin 100. Yılı’, sloganı ise ‘AHİCAN Barış İçin Nöbette’ olacak. Lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla iki parkurda yapılacak olan yarışmanın birinci parkurunda kablolu ya da kablosuz robotlar yarışarak kara savaşlarını, ikinci parkurda ise kendi kendine hareket kabiliyeti olan robotlar yarışarak deniz harekâtını temsil edilecek.

Toplumda mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor

Yarışma ile mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, orta ve yükseköğretim seviyesindeki mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin bilgi ve becerilerini kullanan, girişimci, rekabet edebilme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Yarışma ayrıca bilgi ve deneyim paylaşımına imkân verirken toplumda meslekî ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması, endüstriyel otomasyon teknolojileri alanında ve robot teknolojileri konusunda çalışmaların tanıtımının yapılması ve sergilenmesini sağlayacak. Yarışmaya katılan her yarışmacıya katılım belgesi, her bir kategoride dereceye girenlere başarı belgesi, her kategori için Jüri Özel Ödülü; temalı ve serbest kategorilerde ise, ‘En İyi Tasarım Ödülü’ verilecek.

 
ETİKETLER : 1019
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN