Bilişim Dünyası 27 NİSAN 2015 / 10:34

MEB 9. kez Uluslararası Robot Yarışması düzenliyor

Millî Eğitim Bakanlığı Uluslararası Robot Yarışması, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında; 13-15 Mayıs tarihlerinde Çanakkale’de gerçekleştirilecek.

Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılından bu yana her yıl düzenlenen Uluslararası Robot Yarışması’nın 9’uncusu; Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Eğitim Enstitüsü ve TÜBİTAK ortaklığında gerçekleştirilecek ve yarışmanın teması ‘Çanakkale Zaferinin 100. Yılı’, sloganı ise ‘AHİCAN Barış İçin Nöbette’ olacak. Lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla iki parkurda yapılacak olan yarışmanın birinci parkurunda kablolu ya da kablosuz robotlar yarışarak kara savaşlarını, ikinci parkurda ise kendi kendine hareket kabiliyeti olan robotlar yarışarak deniz harekâtını temsil edilecek.

Toplumda mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor

Yarışma ile mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, orta ve yükseköğretim seviyesindeki mesleki ve teknik eğitim öğrencilerinin bilgi ve becerilerini kullanan, girişimci, rekabet edebilme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Yarışma ayrıca bilgi ve deneyim paylaşımına imkân verirken toplumda meslekî ve teknik eğitim konusunda farkındalık oluşturulması, endüstriyel otomasyon teknolojileri alanında ve robot teknolojileri konusunda çalışmaların tanıtımının yapılması ve sergilenmesini sağlayacak. Yarışmaya katılan her yarışmacıya katılım belgesi, her bir kategoride dereceye girenlere başarı belgesi, her kategori için Jüri Özel Ödülü; temalı ve serbest kategorilerde ise, ‘En İyi Tasarım Ödülü’ verilecek.

 
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics