Bilişim Dünyası 16 MART 2015 / 07:50

MEB ve Netaş, FATİH için el sıkıştı

Netaş, FATİH Projesi kapsamında okullara altyapı kurulumunu içeren 2. Faz Yerel Alan Ağ Kurulum işi için, Milli Eğitim Bakanlığı ile 3 Mart tarihinde sözleşme imzaladı. Projenin 11 ayda tamamlanarak 2016 başında teslim edilmesi öngörülüyor.


Ankara’da düzenlenen imza törenine, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş ve  Netaş Kamu ve Savunma Sektörü İş Birimi Genel Müdürü Kamil Orman katıldı.

Törende, Orman “FATİH Projesi’nin altyapı çalışmaları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığımızın açtığı ihaleye, Netaş’ın bağlı ortaklıklarından Probil kanalıyla 4 paket şeklinde, toplam 249.939.377 TL bedelle, en iyi teklifi sunduk. Bu doğrultuda bakanlıkla birlikte attığımız imza, hem okullardaki eğitimin sayısallaştırılması hem de teknolojinin iyileştirilmesi açısından önemli bir adımı oluşturuyor. FATİH Projesi kapsamında daha önce de 110 adet hizmet içi uzaktan eğitim sınıfının bütünleştirilmesini sağlamıştık. Bu uzun soluklu ve dünyaya örnek olan projenin ileriki aşamalarında da, Netaş olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmekten mutluluk duyacağız” açıklamasını yaptı.

9 bin 52 okul daha internet altyapısına ve kablolama hizmetine kavuşacak

Dinçer Ateş de konuşmasında, imzalanan sözleşmeyle FATİH projesinde önemli bir adımın daha atıldığını söyleyerek 9 bin 52 okulu kapsayan internet altyapısı işi için 11 firmanın şartname aldığını, 7 firmanın ihaleye katıldığını belirterek, "Açık ihale usulüyle şeffaf ve rekabetçi bir ihale gerçekleştirildiğini ve ortaya çıkan sonuçtan karşılıklı olarak memnun olduğumuzu belirtmek isterim” dedi. Ateş, 2013’de 3 bin 362 okulun internet altyapısının tamamlandığını, 2014’te ihalesi yapılan 4 bin 462 okulun internet kurulum sürecinin bu yılın sonunda tamamlanacağını ifade etti. Netaş ile imzalanan sözleşme ile 9 bin 52 okulun daha internet altyapısına ve kablolama hizmetine kavuşacağını belirten Ateş, "Bu ihaleyle beraber toplamda 17 bin 30 okulumuzun geniş bant internet altyapı kablolama işini bitirmiş olacağız” şeklinde konuştu. Ateş, 2015 yılı içinde 10 bin okulun daha internet altyapısının kurulumu için ihaleye çıkmayı planladıklarını, ayrıca FATİH Projesi’nde 700 bin tablet bilgisayar alımı ihale sürecinin yakında tamamlanacağını ve bu tabletlerin bu yıl içinde öğrencilere dağıtılacağını dile getirdi.

 
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics