Bilişim Dünyası 07 EKİM 2012 / 13:55

Mecranı seç, hediyelerden hediye beğen

İlginç ürünler BuldumBuldum.com sitesinde bir arada. Hem de tam 4,5 yıldır. Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan Güçlü Gökozan’ın 2008 yılında ikiz kız kardeşi ile birbirlerine doğum günü hediyesi olarak farklı bir şeyler arayıp bulma çabası, ilginç hediyelere ulaşım konusunda eksikliği görmesini sağlamış. Arşimet’in ‘Buldum buldum’ nidası ışığında site ismini alan Gökozan, bugün gerek internette gerekse İstanbul’un önde gelen alışveriş merkezlerindeki şubeleri ile var. BuldumBuldum.com Genel Müdürü Gökozan’ın hedefleri, planları ise çok büyük.
» Buldumbuldum.com nasıl büyüdü?
İlk getirdiğimiz ürünler çok ses getirdi ve fazla reklam harcaması yapmadan ciddi bir bilinirliğe ulaştık. 1,5- 2 yıl geçtikten sonra da şubeleşme kararı aldık. Bir AVM’den 2010’a geçilen yılbaşında gelen teklif, büyük potansiyeli görmemizi sağladı, insanlar merak etti neler sattığımızı. 6 tane şubemiz var. Hepsi İstanbul’da ama Ankara da Ekim’de açılıyor. Ankara’da 3-4 şubeye sahip olmayı hedefliyoruz. Yılbaşına kadar Eskişehir, Bursa, İzmir ve Antalya’da da şube açacağız. Böylece bu yıl şube sayımızı, hedeflediğimiz gibi iki kat artıracağız. Marka ve müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlamak için bayilik vermek yerine kendi şubelerimizi açıyoruz. Yaklaşan yılbaşı ve ardından Sevgililer Günü ile yaptığımız bu yatırımı kısa vadede amorti edebileceğiz.

» Ne tür ürünler sitede var?
Ekibimiz 40 kişiye ulaştı. Çağrı merkezimiz ufak. Çünkü müşteri ile sorun yaşamıyoruz ve iade oranı binde 1 seviyesinde. 4 bine yakın ürünümüz var. Bunlar dünyada popüler olan, ilginç ürünler. Dünyanın önde gelen ürün tasarım şirketlerinin Türkiye dağıtıcısıyız. Hediyelik eşya mağazalarına da tedarik yapıyoruz. Kendi tasarımlarımız da var. Örneğin Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlerde kişinin ismine özel hediyeler tasarlayıp, gönderim yapan kişinin açıklamalarını gönderebiliyoruz. Sevgililer Günü için içinde 365 tane mesaj olan kavanozlar şubelerimizde çok ilgi gördü.

» Bireylere ek olarak, kurumsal satışınız da mı var?
Evet, büyük şirketler de iyi müşterimiz. Kendi müşterilerine bir hediye gönderimi söz konusu olduğunda bizimle bağlantıya geçiyor, büyük miktarlarda alım yapıyorlar. Avantajımız; sunduğumuz fiyat avantajı. Çünkü rakiplerimize kıyasla ciddi bir tedarik gücümüz var. Bizden ürün tedarik edenler bile bizim fiyatımıza satmak zorundalar, daha altına satamazlar. Aksi halde kara listemize girer ve asla bizden ürün alamazlar. Sitemiz sürekli gelişiyor. Çeşitlilik arttı, kurye hizmeti gibi yeni hizmetler koyduk, İstanbul içine aynı günde teslimat yapıyoruz. Nakit olarak kapıdan ödeme imkanı sunuyoruz ve bu da talebi geliştirdi. Seyrantepe’de bin m2’lik operasyon merkezimizde tüm ürünler stoklu. Son dakika siparişlerinde şubelerimiz ön plana çıkarken, 1-2 gün vakti olanlar internet sitemizden seçiyorlar, aynı gün kurye veya kargo ile teslimat yapıyoruz.

» Ürün tedariğini nasıl yapıyorsunuz?
Yurtdışında hediyelik eşya ve oyuncak fuarlarına katılıyorum. Dağıtıcısı olduğumuz birçok şirket de orada yer alıyor. Yeni ürün tanıtımlarını, bunları ne zaman Türkiye’ye getirebileceğimizi bu etkinliklerde ele alıyoruz. Sitemiz yurtdışında tasarım camiası tarafında biliniyor. Türk pazarının ve sitenin potansiyeline inanıyorlar. Hatta onların üretim hattını 2-3 hafta durdurup, kendimize üretim yaptırtıp, bu ürünleri alabilir duruma geldik. Bizde her ürün farklıdır. Türkiye’nin en büyük hediyelik ürün şirketi olmayı hedefliyoruz. İnternetin ardından, mağazalar açtık ve daha az marjla daha çok ürün satma amacına girdik. Bu da bizi rakiplerimizden ayırıyor.

» Sosyal medyada nasıl boy gösteriyorsunuz?
Şu anda sosyal ticaret yapıyoruz. Facebook ile bütünleştirme yaptık. Bireyler burada ürün görüp yorum bırakabiliyordu. Şimdi doğum günü yaklaşan arkadaşlarını da görüp hediye seçip alabilecekler. Twitter ve Facebook hesapları ilginç tasarım ve ürünlerin tanıtıldığı, takipçilerin beğenilerine göre geldikleri bir platforma dönüştü. Tüketicilerin tercihleri ışığında hangi ürünleri getirmemiz, sosyal medyadaki beğeniler ışığında kaç tane getirmemiz gerektiği konusunda bu platformlar önemli ipuçları sağlıyor.

» 2013 yılı hedefleriniz neler?
İşlevsel ürünler ve uygun fiyat için uğraşıyoruz. Bizim ürettiğimiz ürünler de tercih ediliyor. Özellikle Ortadoğu coğrafyasında e-ticaret zayıf. Balkanlar da önemli ve oradan ciddi talep alıyoruz. Rusya, Ukrayna gibi ülkeler de hedef kitlemiz. Bazı ürünleri üreten nokta olmak, tedarikçi halini almak istiyoruz. Her yıl yüzde 100’den fazla büyüyoruz. Dünyanın en iyi 20 tasarım şirketinin Türkiye dağıtıcısıyız, farklı coğrafyalardan markalarla güçlü bağlantılarımız var. Uzakdoğu pazarında master franchise yapısıyla yer alabiliriz. Balkanlara belki kendimiz girer, belki stratejik ortaklıklar kurarız. Bunu zaman gösterecek. Amacımız tüm bu bölgede hediye ve ilginç ürün tedarikçisi olmak. 10 milyar dolardan büyük bir pazarda potansiyel de büyük.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics