Bilişim Dünyası 16 OCAK 2014 / 16:39

Medyaya KEP için son çağrı

RTÜK’ün başlattığı yeni uygulamaya göre artık tüm medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabı edinmek zorunda. Bundan böyle tebligatlarını e-tebligat formunda iletecek olan RTÜK, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara 19 Ocak’a kadar KEP hesabı alarak bildirme zorunluluğu getirdi.

KEP Hizmet Sağlayıcısı TÜRKKEP, RTÜK Üst Kurulu’na bildirmesine ilişkin yayınladığı duyuru ile medya kurumlarına verdiği hizmetleri hızlandırdı. TÜRKKEP’in 100’ün üzerinde başvuru merkezi ve yerinde başvuru hizmeti medya kuruluşlarının KEP hesabı alma işlemlerine rahatlık getiriyor.

RTÜK, medya kurumlarına yapacağı tebligatlarda KEP kullanarak süreçleri hem hızlandıracak hem de kolaylaştıracak. TÜRKKEP’in VUK, TTK ve E-Tebligat Kanunu’na uygun altyapısıyla sunduğu KEP ve diğer e-dönüşüm hizmetleri ile medya kurumları, ileride ihtiyaç duyacakları her türlü elektronik hizmete ulaşabilecek.

Şimdiye kadar RTÜK, D-Smart, Metro FM, Power FM, Star Medya Grubu, Süper FM, TGRT Haber ve Kanal 7 gibi 500 medya kuruluşu TÜRKKEPLİ oldu. TÜRKKEP’in başka medya hizmet sağlayıcı kurumlarla görüşmeleri de sürüyor.

Medyada KEP nasıl kullanılacak?

Hem kullanımının kolaylığı hem de ekonomikliği ve hızı dolayısıyla büyük avantajlar getiren KEP uygulaması, kurumların tüm süreçlerine düzen ve tasarruf sağlıyor. RTÜK gibi birçok kurum, tebligatlarını KEP ile yapmaya hazırlanıyor. KEP adresi edinmenin zorunluluğu dolayısıyla, gerekli işlemleri gerçekleştirmeyen kurumlar yakın bir gelecekte tebligat alamayacak, dolayısıyla bunun tüm sorumluluğuyla karşı karşıya kalacak. TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de her yıl tüzel kişilere yapılan tebligat sayısı yüzde 8 artıyor. 2013’te bugüne kadar 8 milyona yakın tebligat yapıldı. Görüldüğü gibi, tebligatların kağıt ortamında alışagelmiş yöntemlerle yürütülmesi ciddi şekilde zorluklar içeriyor. e-Devlet projelerinde temel hedefler, iş süreçlerini sürdürülebilir hale getirmek, süreçlerde harcanan iş gücü, zaman ve kâğıt kullanımı gibi maliyet yaratan unsurları minimize etmek ve olabildiğince anlaşmazlıkları çözmek için harcanan kaynaklardan tasarruf etmek. Özellikle KEP, e-Tebligat ile tebligat sürecinde yaşanan problemleri engelleyici rolü olacak. Ayrıca tüm e-Devlet projelerinde büyük bir kolaylaştırıcı ve bütünleyici rolü olacak.”

RTÜK’ün söz konusu duyurusuna http://www.rtuk.org.tr/sayfalar/IcerikGoster.aspx?icerik_id=2dab4921-6dd9-4edd-be2c-a14c5ba267f4 adresinden ulaşabilirsiniz.

 
ETİKETLER : KEP RTÜK TÜRKKEP

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics