Bilişim Dünyası 07 EKİM 2012 / 15:41

Melez çözümlerin önlenemez yükselişi

Her ölçekte şirkete, ihtiyacına göre kapsamlı çözümler sunan CA ARCserve, veri depolama ve yönetiminde farklı yapıları biraraya getiriyor. Bu konuda iş ortakları ile görüşmek için İstanbul’a gelen CA Veri Yönetimi Bölümü Kıdemli Satış Direktörü Tim Goodwin, yedekleme tercihleri, Türkiye’nin bu teknolojilerdeki potansiyeli ve CA’in pazarlama stratejisi üzerine yorumlarını paylaştı. Goodwin, bunun 4 ürünü içeren bir yapı olduğuna dikkat çekti. İlk etapta geleneksel teyp yedekleme yapısı var ve Goodwin’e göre, veriyi uzun vadeli muhafaza etmek için bu önemli bir gereklilik. İkinci seviyede kopyalama var. Bu da veriyi, korunması gereken yerde konumlandırıyor. Goodwin şu örneği verdi:
“Çok şubeli bir bankanın işleyiş sürecinde veriyi sürekli doğru yerde konumlandırabilmek, veriyi yönetmek için ihtiyaç olunan noktada en doğru kurumsal formülü oluşturmak şart. Bu erişim, tüm dağınık yapıdan sağlanabilmeli. Ama bu, hem veri miktarı çok olduğu için zaman alabilir hem de bu yapının çok etkili iletişim sunması, böylece tanımlanan herkesin erişebilmesi gerekir. Kopyalama işte bu noktada çok etkili.”
ARCserve, üçüncü aşamada diskten diske kayıt olanağı veriyor. Bu ürünün çok etkili bir enstantane teknolojisi sunduğunu belirten Goodwin, “Bunu da, bir diskteki veri veya tüm sistemi kapsayan şekilde, çok hızlı yapıyor” dedi. Goodwin’e göre, konu ‘diskten diske kayıt’ olduğu zaman, ARCserve farklı bir yapı ortaya koyuyor. Örneğin bütünsel yedeklemede bir kez her şeyi yedekleyip, bundan sonra yedekleme yaparken sistem sadece değişiklikleri aktarıyor. Yani sürekli, tüm sistemi tekrar tekrar yedeklemiyor ve yapılan değişiklikleri dikkate alıyor.

İş sürekliliği bozulmuyor
Sistemi bu yönüyle ‘akıllı bir çözüm’ olarak tanımlayan Goodwin, “Tek bir bütünsel yedeklemenin ardından süreç böylece daha hızlı ilerliyor” dedi. ARCserve’de öne çıkan dördüncü yapı ise yüksek erişim. Felaket kurtarma sistemleri gibi çok farklı başlıklarda uygulamaların bir arada olduğunu belirten Goodwin, şöyle devam etti:
“Yüksek erişimin kritik dayanak noktası; sebep ne olursa olsun sistem çökerse, diğer yapı otomatik olarak görevi devralır. Kullanıcı sistemde bu değişikliğin olduğunu fark etmez bile. Bunun için hızlı yedekleme yapabilmeniz gerek ve otomatik olarak devreye giren sistem, diğerlerinden farklı olarak, olası sistem arızasında iş süreçlerinde kesintiye yol açmıyor.”
Goodwin’e göre, bu yapının bir faydası da otomatik test olanağı sunması. Birçok şirkette ‘felaket kurtarma’ var. Goodwin’in tabiriyle herkes, her türlü sıkıntıya hazır olma çabasında, ama bu çaba test edilmiyor. Goodwin, “Sistemimiz; ön planda her şey çalışırken, arka planda her şeyi devre dışı bırakıyor ve sonra geri alıyor. Kritik bir sisteminiz varsa, bunu kolayca test edemez, devre dışı bırakma riskini göze alamazsınız. Yapımızda ise rutin test yapısı var ve bu durumda herkes ne yapması gerektiğini biliyor” dedi. ARCserve kullanan her sektörden büyük ölçekli şirketler de var, KOBİ’ler de. Goodwin’e göre; bulut, veri merkezi ve melez çözümler söz konusu olduğunda ise, ibre melez çözümlerden yana. Goodwin, bunu şöyle anlattı:
“İnsanlar bulutu bilse de, bunu nasıl kullanacağını tam bilmiyor. Buluta karşı şüphecilik var ve aynı şüphecilik bir zamanlar sanallaştırma için de vardı. Ama bugün herkes bu yapının içinde. Bulutta da her şey zamana bağlı. Şirketler bulutu süreçleri için nasıl kullanacaklarını, ihtiyaçlarını doğru kurguladıkları zaman, durum farklı olacak ve denge oluşacak.”

“Geleceğe hazır sistem”

ARCserve’in uzun bir geçmişi olduğunu, yıllar içinde sunulan kapsamlı yenileme ve geliştirmeleri artık daha net göstermek istediklerini söyleyen Tim Goodwin’e göre bunun en iyi yolu, test fırsatı sunmak. Bu yüzden daha ‘doğrudan’ bir iletişim sergilediklerini belirten Goodwin, şöyle devam etti:
“İnsanlara deneme fırsatı sunarak, bu yapının alternatiflerinden farklarını kendilerinin görmelerini sağlayabiliriz. Halihazırda büyük bir kanalımız var. Hedefimiz ise insanları eğitip bilinçlendirerek, bu yapının hangi açılardan değişip geliştiğini anlatmak. Her şirkete, ihtiyaç ve önceliklerine, varolan BT yapılarına göre tasarlanabilen bir çözüm yapısı bu. ARCserve bir dizi ürünü içinde barındırıyor. Bu yönüyle geleceğe de hazır.”
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics