Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2011 / 17:00

Merkez Bankası EFT altyapısı durdu, yedeklilik ve süreklilik gündeme geldi

Geçtiğimiz haftalarda Merkez Bankası altyapısında yaşanan bir günlük kesintinin ve böyle bir kesintinin tüm bankalar ve müşterileri üzerinde yarattığı etkiyi yaşadık. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 2010 yılı içinde günde ortalama 550-600 bin adet EFT işlem adedi ve 100 milyar TL’lik günlük EFT işlem hacmi gerçekleşmekte. Bu yüksek işlem hacimlerinde bankacılık temel işlemlerinden EFT işleminin sürekliliğinin önemi üzerine bankacılık sistem ihtiyacı da ön plana çıkıyor.
Mirsis Bilgi Teknolojileri, bu kritik bankacılık operasyonunun kritikliği ve sürekliliği gereği, Olağanüstü Durum EFT Sistemi–ODES yazılımını geliştirdi ve bankalara sunmaya başladı. Bankalara sunulan ODES yazılımı ile, banka ana sistemlerinin hizmet dışı kaldığında banka ODES platformunu devreye alarak, banka müşterilerininin EFT gönderebilmesi ve aynı zamanda EFT alabilmesi sağlanabiliyor. Ana bankacılık sistemi tekrar devreye girdiğinde ODES üzerinden gerçekleştirilen operasyonlar olağanüstü durum sonunda ana sisteme yansıtılıyor. Diğer taraftan sonuç olarak, bankacılık sektörü likit akışı olarak kesintiye uğramıyor ve bankaların operasyonel olarak negatif olarak bu durumdan etkilenmemeleri sağlanmış oluyor. Bankacılık uygulamalarındaki kesintilerinin ve yedekleme sistemlerinin önemine vurgu yapan Mirsis Genel Müdürü Gül Düzgider, bankacılık sistemlerindeki sektör deneyimleri, ödeme ve fon transferleri teknolojileri konularındaki ekip bilgi birikiminden yola çıkarak geçtiğimiz 2010 yılı Haziran ayından bu yana iç yazılım ekipleriyle, bir Ar-Ge projesi olarak ODES ürünü çalıştıklarını belirtti. Şu aşamada bankalara bu kapsamda geliştirilmiş ürün konusunda ürün kapsamını sunmaya başladıklarını ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:828
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN