Bilişim Dünyası 09 TEMMUZ 2013 / 14:26

Merkezin numarası yenilendi

Başta cep telefonu olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan veya kaybolan vatandaşlara hizmet sunmak amacıyla kurulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Bilgi ve İhbar Merkezi’nin numaraları değişti. Çağrı merkezi şeklinde çalışan ve 7/24 hizmet veren merkez, 8 Temmuz itibariyle 0 312 294 94 94 telefon numarasıyla hizmet vermeye başladı.

Konuyla ilgili BTK’dan yapılan açıklamaya göre, bugüne kadar 444 9 777 ve 0 312 232 23 23 numaralardan hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezi’nin yeniden yapılandırılarak genişletilmesi çalışmaları kapsamında numaralarının da değiştirilmesi gündeme geldi. Merkez, artık 0 312 294 94 94 telefon numarasıyla hizmet verecek.

Bu adımlara dikkat!

5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca, başta cep telefonları olmak üzere elektronik kimlik bilgisini haiz cihazı çalınan, yağmalanan, kaybolan veya rızası dışında elinden çıkan kişilerin, cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için öncelikle BTK Bilgi ve İhbar Merkezine başvurmaları gerekiyor. Merkeze kayıp ve çalıntı ihbarlarının dışında, yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon cihazlarının kayıt işlemleri ile telefon cihazlarının kapanması veya kapanacağına ilişkin yasal uyarı gönderilmesi gibi konularda bilgi almak için de başvuru yapılabiliyor.

Telefonunu kaybeden veya çaldıran bazı vatandaşlar sadece abone olduğu GSM operatörünü arayarak telefon hattını aramaya kapattırıyor. Ancak cep telefonu hattının aramaya kapatılması yeterli değil. Çünkü bu durumda cep telefonunu çalan veya bulan kişi başka bir SIM kart takarak telefonu kullanabiliyor. Bu telefonların suç ilişkilerinde kullanılması halinde telefonun asıl sahibi olan kişiler de şüpheli durumuna düşerek mağdur olabiliyor. Ayrıca, bulunan telefonların sahiplerine iade edilebilmesi için de emniyet birimlerince Bilgi İhbar Merkezi’ne yapılan ihbar kayıtlarında bildirilen kimlik bilgileri esas alınıyor. Bu nedenle cep telefonu hattıyla birlikte mutlaka telefon cihazının da Bilgi ve İhbar Merkezi aranarak kullanıma kapattırılması gerekiyor.
ETİKETLER : BTK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics