Bilişim Dünyası 27 ŞUBAT 2016 / 10:44

Merkezinde ‘veri’ olan 5 temel eğilim öne çıkacak

Verinin hacminde, yoğunluğunda ve çeşitliliğinde artış gerçekleşeceğini gözlemleyen Dell, 2016’da özellikle öne çıkacak, veriye dayalı beş eğilime dikkat çekiyor. Dünya çapında 27 bağımsız pazarlama derneğinden oluşan GDMA Birliği ve Amerikan araştırma ve danışmanlık firması Winterberry Group tarafından 3 bine yakın pazarlamacıyla gerçekleştirilen araştırma, pazarlamacıların yüzde 81’inin veriyi, çalışmalarındaki en önemli araç olarak tanımladığını gösteriyor. Büyük veriye ve veri analizine odaklanan Dell, bu yıl öne çıkacak veri odaklı eğilimleri şöyle sıralıyor:
Sensörlerin yükselişi: Şirketler, sadece sensörlerden veri toplama konusunda değil, anlamlı bulgular sağlamak için verinin nasıl analiz edileceği ve bu verileri gerçek zamanlı operasyonlarına nasıl uygulayacakları konusuna da kafa yoracaklar.
Algoritmaların gelişimi: Algoritmik/programlanmış yaklaşımlar, farklı alanlara genişleyerek yaygınlaşacak. Ayrıca, geleneksel kurallara dayanan ve site üzerinden alışveriş yapan müşterinin siteye nasıl geldiğini tespit edebilen last-click gibi modellerden ziyade, pazarlamacılar algoritmik modellerden daha çok yararlanacak.
Tetikleyen dönüşümler: Veri tabanlı tetikleyiciler, mobil pazarlama alanında daha fazla yaygınlaşacak. Mobil dünyada şirketler; müşteri mağazaya girdiği anda onu algılayan sensörlerle kişiye özel iletişim ve teklifler yapma imkanı sağlayan yeni fırsatlarla karşı karşıya. Bu, şirketlere gerekli anlarda müşterilere anında yanıt verme fırsatı sağlıyor. Veri tabanlı tetikleyiciler şirketlere müşterileriyle doğru zamanda ve doğrudan ihtiyaçlarına yönelik iletişim kurma fırsatı veriyor.
Çapraz-cihaz sıkıntısı: Tüketicilerin kullandıkları cihazlar arttıkça, markaların birden çok ekranda aktif olan kişileri belirleyip hedeflemeleri zorlaşıyor. Şirketler da bunun üstesinden gelmek için değişmez ve olasılıklara dayalı metotların kombinasyonuna odaklanıyor. Müşterilerin farklı cihazlar üzerinden oturum açmalarını ya da kimlik doğrulamalarını isteyen şirketlerin sayısı artıyor. Birçok şirket veri yönetim platformlarını (DMP) ve diğer algoritmik çapraz-cihaz eşleşmesi yapan yöntemlere önem veriyor. Çapraz cihazlar arasındaki bu ayrılığı aşma çabası, tüm pazarlama çalışmalarının odağında.
Verinin demokratikleşmesi: İşletmeler veri-tabanlı yönetildikçe, çalışanların veriyle yetkilendirilmesi önem kazanıyor. Şirket organizasyonlarının her noktasında veriyi demokratikleştiren gelişmelere daha sık rastlanması beklenirken, verinin, analiz uzmanı olmayanlar için de önemli ölçüde esnek hale geleceği üzerinde duruluyor.
ETİKETLER : Dell 1061