Bilişim Dünyası 06 MART 2014 / 11:02

MERSİS’te KEP ve e-imza zamanı

Elektronik ortamda hukuki işlem yapmayı mümkün kılan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ile Kayıtlı E-Posta ve e-imza kullanımı yaygınlaşıyor. Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan Elektronik Tebligat Yönetmeliğinin 14. Maddesi uyarınca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın MERSİS’e kayıtlı tüzel kişiliklere e-tebligat adresi olarak kullanacakları Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adresi alma konusunda bildirim yapması bekleniyor. MERSİS, e-imza ve KEP; ticareti güvenli platforma çeken yeni nesil sistemler olarak ticarette şeffaf, hesap verilebilir ve güvenilir bir dönemi işaret ediyor.

Çevrimiçi ortamda buluşan süreçler

MERSİS ile yeni şirket kurulumu, kuruluştan sonraki tescil ve ilanı gerektiren işlemlerden bilgi güncelleme, şirket birleştirme, unvan değişikliği gibi işlemleri, teşvik başvuruları, iflas başvuruları, genel kurul bildirimlerinin yapılması, lisans başvuruları, çalışan SGK kayıtları, vergi beyan ve ödemeleri gibi işlemler çevrimiçi ortamda yapılabilecek.

MERSİS’e kayıtlı olan şirket yetkililerinin elektronik ortamda işlem yapabilmesi için elektronik imzaya sahip olması, tebligatlarını elektronik ortamda alabilmeleri içinse Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) adreslerini tebligat aldıkları mercilere talep durumunda bildirmeleri gerekiyor.

Bu kapsamda Türkiye Noterler Birliği Vakfı şirketleri olan TNB KEP ve TNB e-imza MERSİS’e kayıtlı olan firmalara tek çatı altında güvenilir Kayıtlı Elektronik Posta ve e-imza hizmeti sunuyor.

Sağlıklı ticaretin şartı

MERSİS, KEP ve e-imza kullanımının önemine işaret eden TNB KEP Genel Müdürü Kürşat Güney, “Ticaret sicil kaydı yaptıracak her girişimcinin KEP adresi ve e-imza alarak yola çıkması bilgi toplumu olma yolunda önemli adımlar atan Türkiye ve gelişen Türk ticari hayatı için büyük önem taşımakta. Kimliğin doğrulandığı her uygulama, sağlıklı ticarete zemin hazırlar.” dedi.

KEP konusunda detaylı bilgi için: www.tnbkep.com.tr

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics