Bilişim Dünyası 09 EKİM 2016 / 16:10

MES üreticileri ve hizmet sağlayıcıları ilk kez biraraya geldi

Kurumsal Dönüşüm Platformu’nda yer alan ERP, e-Dönüşüm, CRM ve PLM komitelerinden sonra MES (Üretim Yönetim Sistemi) Komitesi’nde üreticiler ve hizmet sağlayıcılar ilk kurul toplantısında bir araya gelerek pazarın geliştirilmesi çalışmalarına başlandı.
MES Üreticiler Kurulu’nun bu ilk toplantısı Projesis ev sahipliğinde İstanbul Marriott Hotel Asia’da ve toplantıya ACD, Akdatasoft, Armolis, Doruk, Ege Bimtes, FoodIndustry4.0, İletişim Yazılım ve Projesis firmalarını temsilen üst düzey yöneticileri katıldı. Kurul ilk toplantısının moderatörlüğünü, MES Komitesi Koordinatörü M. Göker Sarp yaptı.
Türkiye pazarında faaliyet gösteren MES üreticileri çoğunluğunun katıldığı bu toplantı ile ilk defa bir araya gelerek pazarın mevcut durumunu, pazarın gelişim projeksiyonunu ve geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımları konuşurken, kendi aralarındaki iletişimi de sağlamış ve geliştirmiş oldular. Ayrıca Türkiye’deki MES kullanım oranları, kullanıcıların MES satın alma ve kullanımı sırasındaki süreçlerin analizi, Türkiye’deki sanayide var olan OEE oranları, ERP üreticileri ile var olan ilişkileri, ERP üreticilerinin MES kavramı ve MES projelerine olan yaklaşımları da ele alındı.
İlk toplantıda sanayide MES farkındalığını artırma, MES’in tanımının, unsurlarının ve ERP’den farklarını ortaya koyulmasının gerekliliği, Endüstri 4.0 ile birlikte gündeme gelecek ve geliştirilecek olan projelerin ele alınması ve bu anlamda sanayiye çizeceği yol haritasında yardımcı olmaya yönelik adımların atılması ve sanayinin bu konuda farkındalığını artırılması konuşulan konular ve planlanan faaliyetler arasında yerini aldı. MES üreticileri, periyodik olarak bir araya gelmeye, iletişimi ve işbirliklerini sürdürme yönünde karar aldılar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN