Bilişim Dünyası 04 MAYIS 2015 / 10:18

Mesaj takibinde son nokta

Koddemy,  Twitter temelli sosyal medya arama motoru Anlyz-x’in ikinci ve geliştirilmiş versiyonunu kullanıcılara sundu.

Marka ya da istenen güncel konular, eğilimlerle ilgili sosyal medyada neler konuşulduğunu öğrenmek için kullanışlı bir araç sunan Anlyz-x, Twitter’ı merkezine alıyor. Ama Twitter ile bütünleştirilmiş diğer sosyal medya platformlarını da dikkate alıyor. “Böylece paylaşımların orijinlerini kullanıcıya sunuyor” bilgisini veren Koddemy kurucusu Özgür Öztürk’ün de dikkat çektiği gibi, bu sayede kullanıcılar Facebook, Instagram, Foursquare ve diğer birçok sosyal medya platformundan gönderilen paylaşımları görebiliyor. Anlyz-x sosyal medya arama motorunun kendi veri tabanı da var. Böylece istenen paylaşımları saklayabilmek ve bir veri tabanı oluşturabilmek mümkün. “Daha sonra bu veri tabanı üzerinde arama ve analiz de yapabilirsiniz” bilgisini veren Özgür Öztürk, sorularımızı yanıtladı:

Anlyz-x nasıl bir fikirle, ne kadar zamanda doğdu?

Anlyz-x; kişilerin, firmaların ve kurumların marka imajlarını, kendileri ile ilgili olarak ne konuşulduğunu sosyal medyada takip edebilmelerine bir olanak sağlamak fikrinden ortaya çıktı. Sosyal medya platformlarının ve veri formatlarının incelenmesi, altyapı çalışmaları ile birlikte geliştirilmesi de yaklaşık olarak 6 ay sürdü.

Bu çalışmada neden Twitter odaklı ilerlediniz?

Twitter ve Facebook en fazla kullanılan sosyal mecralar ve Twitter daha fazla metin ağırlıklı bir platform. İlk olarak Twitter verisi üzerinde çalışmaya başladık, ama sonra diğer mecralara da kaydı bu çalışma.

Hangi sosyal medya ağlarında arama yapılabiliyor? Bu ağ yapılarında nasıl bir bağ olması, arama sonuçlarına etki ediyor?

Popüler olan tüm sosyal medya platformlarını tarayabildiğimiz gibi, web ve mobil ortamlarda uygulama bazında da arama yapabiliyoruz. Yani orijini Twitter, Facebook, Instagram, Foursquare, Pinterest ve diğerleri gibi mecralar olan paylaşımları tarayabildiğimiz gibi, o paylaşımın web ya da mobil ortamında herhangi bir özel uygulama kullanılarak yapılıp yapılmadığını da anlayabiliyoruz.

Kurumsal ilgiyi nasıl görüyorsunuz? Bunu tanıtmak için ne gibi çalışmalarınız olacak?

Kurumsal ilgiyi iyi görüyorum. Henüz etkili bir pazarlama faaliyeti yapmamış olmamıza rağmen iletişim kuranlar var. Nisan ayı ile birlikte daha etkili pazarlama faaliyetlerimiz oluyor.

Farklı sosyal ağ arama yapıları arasında Anlyz-x'i farklı kılan özellikleri neler?

Anlyz-x, arama yapılan kelime başına para talep eden ya da kullanıcıyı anahtar kelimelerini bizimle paylaşmaya zorlayan  bir uygulama değil. Bizim böyle  bir anlayışımız da yok. Bir kez alınıyor ve istenildiği kadar anahtar kelime ile, diğer tüm özellikleri ile sınırsız bir şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca, offline olarak da analiz yapabilirsiniz. Ciddi bir veri biriktirebilme, veri tabanı oluşturabilme kabiliyeti var. Tek makine ya da kurumsal bir servisin tüm makinelerinde o kuruma özel olarak çalışabilir. İnternet erişiminiz olmasa bile mevcut veri tabanınız üzerinde analizler yapabilir, raporlar oluşturabilirsiniz. Uygulamaya sahip olan herkes ya da her kurum, kendine özel bir şekilde kullanabilir ve kendi analizlerini yapabilir, hiçbir şeyi bizimle paylaşmak zorunda değil. Ürünün içerisinde olan analiz ve rapor tiplerinden farklı raporlar ya da analizler istenirse de bizimle rahatlıkla iletişim kurulabilir. Sürekli güncelleme ve yazılım desteği ile uygulamanın arkasındayız.

Kaç dilde arama yapılabiliyor ve kaç dil eklenebiliyor?

Şu an 6 dilde arama yapabiliyor. Ancak istenildiği kadar dil eklemesini dinamik olarak çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

2015 yılında bu çözümle hedefleriniz, stratejiniz neler olacak?

Bu ürünü sıkı bir şekilde tanıtacağız ve bir farkındalık yaratacağız. Özellikle sosyal medyadaki imajına önem veren kurumlar ve firmalar için çok faydalı bir araç gerçekten ve buna ilgi duyan tüm kurumları ve firmaları ziyaret etmeyi planlıyoruz. Bunun dışında bizimle Koddemy üzerinden de iletişim kurabilirler tabi ki.

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics