Bilişim Dünyası 27 ARALIK 2009 / 14:00

Microsoft üretim sektörüyle biraraya geldi

Arkan: “Dikey sektörleri ve endüstrileri iyi anlamak ve bu dili konuşmak; bu eğilimleri değerledirmek ve endüstriler özelinde pozisyon almak önemli”

Microsoft Türkiye, üretim sektörü şirketleriyle ‘Yeni Normal Düzende Yenilikçiliği Etkin Hale Getirme ve Maliyetleri Azaltma Yöntemleri’ başlığı altında düzenlediği etkinlikle bir araya geldi.
Toplantının açılışını yapan Microsoft Dünya Üretim ve Küresel Kaynaklar Genel Müdürü Çağlayan Arkan, üretim ve doğal kaynaklar sektörlerinde Microsoft’un yapılanmasına değindi. Günümüzde teknolojinin geldiği noktaya işaret eden Arkan, diğer yandan gelişmeleri teknoloji özelinde değerlendirmenin; sadece teknoloji kapsamında olaylara bakmanın ve geleceği tasarlamanın mümkün olamayacağını söyledi. “Dikey sektörleri ve endüstrileri iyi anlamak ve bu dili konuşmak; bu eğilimleri değerlendirmek ve endüstriler özelinde pozisyon almak önemli. Bu anlamda üretim ve doğal kaynaklar alanında önemli bir yapılanmayı gerçekleştirmiş olduk. Bunun dışında bankacılık ve finansal hizmetler, telekomünikasyon, kamu sektörlerinin yanı sıra tanıtım ve hizmetler alanında çalışmalarımız söz konusu” diyen Arkan, üretim ve doğal kaynakları otomotiv ve endüstriyel ekipmanlar, yüksek teknoloji ve elektronik ürünler, petrol ve doğal gaz, enerji ve hizmetleri, kimya grupları altında topladıklarını söyledi.
Hindistan ve Çin statüsündeki ülkelere dikkat çeken Arkan, bazı rakamlar paylaştı: “Geçtiğimiz yıllarda araştırmalar gösteriyor ki, dünya gayri safi milli hasılasının gelişmiş ekonomilerdeki payı yüzde 1 civarında azalırken; gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık yüzde 10 civarında arttı. Dolayısıyla burada toplam üretim konusunda bir kayışın söz konusu olduğu görülüyor. 2030’a kadar buralarda yapılan yatırımlarla beraber toplam enerji ihtiyacının özellikle Çin’de yüzde 50 artacağı öngörülüyor."

microsoftAltyapı yatırımları büyüme sağlıyor

Muazzam bir enerji altyapı yatırımının söz konusu olduğunu kaydeden Arkan, “Altyapı yatırımları toplam büyümeyi ciddi anlamda destekliyor” dedi.
Sayısal yakınsamaya işaret eden Arkan, “Sektörlerin birbirine yakınlaştığını görüyoruz. Diğer yandan tüketiciler çok önemli rol oynamaya başladı. İnternetin ve sosyal ağların gelişimi onların taleplerini farklılaştırıyor. Çevre kavramı her geçen gün daha önemli hale geliyor” dedi. Düzenlemelere dikkat çeken Arkan, uyarlanabilir bir regülasyon altyapısına sahip olunması gerektiğini vurguladı.
Özellikle büyük şirketlerdeki yetkin insan kaynağı açığına dikkat çeken Arkan, şunları söyledi: “Deneyimli ama teknoloji konusunda yetkin olmayan bir kesimle genç teknolojiyi kullanan ancak deneyimsiz bir kitle söz konusu. Bu iki kesimi birarada nasıl çalıştıracağımızı bulmalıyız. İşin teknoloji tarafına baktığımız zaman bilgisayardan farklı işlemcilere kayan bir yapı söz konusu.”
ETİKETLER : Sayı:751

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics